اقتصاد کلان

افزایش مالیات ارزش افزوده دست‌درازی به جیب مردم نیست

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، داوود منظور صبح امروز _چهارشنبه بیست‌ونهم آذر_ در جریان بررسی اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: هیچ کاری به جز آنچه خداوند انجام می‌دهد بی نقص و عیب نیست، بنابراین اگر نمایندگان به کلیات بودجه رأی می‌دهند این به معنای رأی به جزئیات بودجه نیست، لایحه بودجه وقتی به قانون تبدیل می‌شود محصول مشترک دولت و مجلس است.

وی افزود: همه ما تلاش می‌کنیم سال آینده از ابتدای فروردین در چارچوب سیاست‌ها و احکام برنامه هفتم شروع کنیم. این بودجه هم ابزار و چارچوب کار دولت است و امیدواریم با کار فشرده‌ای بتوانیم در دو ماه آینده لایحه را به قانون تبدیل کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: فرایند بودجه برای اولین بار امسال تغییر کرد و در قسمت اول به فقط احکام، منابع درآمدی و مفروضات تنظیم جزئیات بودجه و بیان ترازهای عملیاتی مالی ذکر شد، سعی کردیم به احکام غیر بودجه‌ای وارد نشده و سقف منابع در قالب هشت جدول پیوست به لایحه بودجه اضافه و به نمایندگان ارائه شد.

منظور اضافه کرد: سعی کردیم محورها و راهبردهای اصلی سیاست‌های قانون برنامه هفتم را در لایحه بودجه وارد کنیم. برای رشد اقتصادی در سال آینده در بودجه شرکت‌ها ۶۵۰ همت سرمایه گذاری در بخش‌های پیشران اقتصاد کشور دیدیم. یکی از اجزا بودجه شرکت‌ها اعتبارات و هزینه‌های سرمایه‌ای است. اعتبارات تملک ۳۷۵ همت دیده شده است، این اعتبارات با توجه به عدم تحقق منابع در عملکرد امسال رشد داشته است، بنابراین دولت ۱۰۵۰ همت سرمایه گذاری در بخش اشتغال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: ۳۱ هزار میلیارد تومان از محل منابع دولت به حساب‌های پیشرفت و عدالت در استان‌ها اختصاص می‌یابد که با منابع بانک‌ها ترکیب خواهد شد، از طرفی ۱۰۰ همت هم از محل تسهیلات قرض‌الحسنه و در مجموع ۲۰۰ همت برای واحدها و مشاغل متوسط و کوچک پیش بینی شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یک درصد از اعتبارت هزینه‌ای شرکت‌های دولتی باید صرف امورات مربوط به جوانی جمعیت، رشد بانوان، اردوهای زیارتی، موضوعات قرآنی و فرهنگی و تکریم شهدا شود، در موضوع کالاهای اساسی معادل ۱۵ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی با نرخ حمایتی ۲۸۵۰۰ اختصاص یافت.

منظور اضافه کرد: افزایش مالیات ارزش افزوده دست درازی به جیب مردم نیست زیرا سبد مصرفی مردم کم درآمد معاف از مالیات ارزش افزوده است، مردم نگران افزایش قیمت‌ها و گرانی نباشند.

تکمیل می‌شود…

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!