ایران به همه الزامات و معاهدات بین‌المللی دریایی پایبند است – خبرگزاری مهر |

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، علی‌اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پیامی به سی‌وسومین اجلاس مجمع سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) در لندن، بر رعایت الزامات مندرج در معاهدات دریایی توسط جمهوری اسلامی ایران و همکاری سازنده ایران با دولت‌های صاحب دریا و ساحل و سازمان‌های بین‌المللی تاکید کرد.

بنابراین گزارش، در پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به سی‌وسومین اجلاس مجمع سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) چنین آمده است: پیش از هر چیز، می‌خواهم در محضر شما مردم بی‌گناه و بی‌دفاع غزه را یادآوری کنم. این روزها و در این جهان متمدن، یک نسل‌کشی در بخش کوچکی از سرزمین فلسطین در حال وقوع است. ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، مانند بسیاری دیگر در جهان، نفرت خود را از این جنایات خشونت‌آمیز رژیم اشغالگر صهیونیستی به شدت نشان داده‌اند و بمباران شدید و اقدامات جنایتکارانه و شنیع علیه زنان، کودکان، نوزادان، بیمارستان‌ها و مدارس غزه را محکوم می‌کنند.

صفایی افزود: اقتصاد دریایی، از جمله حمل‌ونقل دریایی، همواره سرلوحه سیاست‌های ملی جمهوری اسلامی ایران بوده است. در همین راستا، در ماه نوامبر ۲۰۲۳، سیاست‌های کلی درباره توسعه اقتصاد دریامحور با مشورت همه طرف‌های ذی‌نفع توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تدوین و به تأیید رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رسید.

وی بیان‌داشت: ما معتقدیم بخش قابل توجهی از این سیاست‌ها در راستای تعاملات و همکاری‌های سازنده با سایر ملل به ویژه با دولت‌های منطقه و سازمان‌های بین‌المللی که آی‌ام‌او در رأس آنها قرار دارد، اجرا خواهد شد. بدون شک این اتفاق در فضا و محیطی آرام، امن و مطمئن رخ خواهد داد.

صفایی ادامه‌داد: در این راستا، جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به رعایت الزامات مندرج در معاهدات دریایی مرتبط بوده است. ما می‌دانیم که روح حاکم بر همه این اسناد و کنوانسیون آیمو، ترغیب، مشارکت و همکاری کشورهای عضو می‌باشد. اما شاهد بوده‌ایم که دولت ایالات متحده آمریکا برخلاف مفاد کنوانسیون آیمو، کنوانسیون بین‌المللی ایمنی جان اشخاص در دریا و سایر معاهدات عمل می‌کند و به طور مستمر خدمات در حال ارائه به کشتی‌های با پرچم ایران از جمله خدمات ماهواره‌ای را مختل می‌کند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: بنابراین، انتظار می‌رود همه بازیگران مهم از جمله دولت‌های متعاهد، سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) و سازمان بین‌المللی ماهواره‌های سیار (IMSO) از این اقدامات تبعیض‌آمیز به هر طریقی جلوگیری کرده و مانع آن شوند، زیرا آنها با اصول فوق‌الذکر در تضاد آشکار هستند.

وی خاطرنشان‌کرد: بر مبنای مصوبه شورای آیمو مقرر شده بود که جمهوری اسلامی ایران میزبان رویداد موازی روز جهانی دریانوردی در اکتبر ۲۰۲۳ باشد، اما در یکصد و بیست و نهمین جلسه شورای آی‌ام‌او، دولت‌های آمریکا و انگلیس از برگزاری این رویداد جلوگیری و برخی اتهامات پوچ را مطرح کردند. ما می‌خواهیم نارضایتی خود را از این اقدام غیرقابل قبول که با نفوذ و تبلیغات سیاسی صورت گرفت اعلام داریم. ما از کشورهای عضو آیمو می‌خواهیم که هوشیار باشند و هرگز اجازه ندهند، سازمان بین‌المللی دریانوردی از مسیر فنی و حرفه‌ای خود منحرف شود.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

امتیاز به خبر
خروج از نسخه موبایل