ساماندهی ۱۳۴ واحد پیام نور، واگذاری به دانشگاه‌های دولتی و بهره‌وری مناسب

– اخبار سیاسی –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاری تسنیم، قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزارت علوم در نشست خبری که امروز در سالن شهدای جهاد علمی این وزارتخانه برگزار شد، گزارشی از مهم‌ترین برنامه‌های آموزشی این وزارتخانه طی دو سال گذشته ارائه داد و گفت: طرح آمایش آموزش عالی ۹ ماده دارد که ۸ ماده آن را باید اجرایی کنیم. بخش‌های مهم این ۸ ماده آماده و اجرایی شده است؛ برای اولین‌بار توانستیم مدلی طراحی کنیم و اختیارات آمایش را به کارگروه‌های استانی یا دانشگاه معین دادیم.

گزارش تسنیم از رویداد انتخاباتی در شریف/ دانشجویان تنور انتخابات را گرم می کنند؟وی با بیان اینکه اساسنامه دانشگاه پیام نور در حال بازنگری است، یادآور شد: در حوزه ساماندهی واحدهای دانشگاهی پیام نور کار شکل گرفته است. بر این اساس ۱۳۴ واحد پیام نور ساماندهی شد تا این مراکز در حوزه دانشگاهی بتوانند بهره‌وری مناسب باشد یا تبدیل به واحدهای رشد می‌شوند یا با دانشگاه‌های دولتی واگذار می‌شوند.

عموعابدینی همچنین افزود: عزت و جایگاه اعضای هیات علمی و کارکنان واحدهای پیام نور در طرح ساماندهی مراکز این دانشگاه مشخص خواهد شد. همچنان که در سازماندهی دانشگاه پیام نور واحد اردکان این افراد به دانشگاه دولتی اردکان ملحق شدند.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: با توجه به برنامه شکل گرفته ما ۲۱۶۰ واحدهای دانشگاهی در کشور داریم که همه آنها ساماندهی می‌شوند. البته تعدادی از رشته‌های علوم انسانی از آمایش استنثنا هستند.

عموعابدینی با اشاره به اینکه در دانشگاه علمی کاربردی بخش از ساماندهی‌ها شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: بر این اساس دستگاه‌های اجرایی و دولتی اجازه فعالیت و پذیرش دانشجو ندارند.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین با بیان اینکه تعداد ۱۱۰ واحد دانشگاهی غیرانتفاعی ساماندهی شدند یا پذیرش دانشجو در این موسسات صفر یا کلاً منحل شده است، خاطرنشان کرد: البته اساسنامه این مراکز نیز باید کیفی‌سازی شود که به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی دادیم تا بخش خصوصی در این زمینه به‌منظور کیفی‌سازی ورود کنند.

وی ضمن تاکید بر برماموریت‌گرایی دانشگاه‌ها گفت: به‌طور مثال اساسنامه برخی دانشگاه‌ها تاکید می‌کند تا دوره کارشناسی یا کاردانی دانشجو بگیرد؛ این در حالی است که آن دانشگاه تا دوره دکتری دانشجو پذیرش می‌کند. بر این اساس دانشگاه‌ها باید بر اساس اساسنامه و ماموریت خود فعالیت کند. تا چند هفته آینده نیز تمامی استان‌ها جریان ماموریت‌گرایی خود را مبتنی بر گذشته، نیاز آینده و ماموریت خود فعال خواهند کرد.

عموعابدینی گفت: ما سال پیش ۱۱۰۸ کدرشته محل در دوره کارشناسی ارشد را حذف کردیم و امسال نیز چراغ ۲۱ هزار کدرشته محل‌های دوره‌های کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری را خاموش کردیم و اگر در رشته‌ای مجدد تقاضا از نظر شغلی وجود داشته باشد، دوباره دانشجو در آن رشته جذب خواهد شد. اگرچه در برخی رشته‌ها یا تدوین نظام جامع آموزش مثل رشته کشاورزی که ۷ رشته دارد، مجدد مجوز پذیرش حدود ۴ رشته را فعال کردیم.

وی با بیان اینکه نظام جامع آموزش علوم پایه نیز شکل می‌گیرد، تصریح کرد: منتظر کسب این مجوز هستیم پس برای سال آینده وضعیت آمایش رشته اشتغال روشن است.

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین به بورس دانشجویان اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه در نظر گرفته شده قرار است نصف هر صندلی داغ دانشگاه‌ها در هر استان بورس باشد همچنان که ما سال گذشته ۵ هزار بورس داشتیم.

خبر در حال تکمیل…

منبع خبر : ایران اکونا

امتیاز به خبر
خروج از نسخه موبایل