شبکه برق ایران به ترکیه متصل می‌شود

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در خصوص جزئیات توافقات ایران و ترکیه در جریان سفر آیت الله رئیسی به آنکارا اظهار کرد: این سفر با محوریت تقویت همکاری در زمینه انرژی و تمدید قرارداد بلندمدت گاز بین دو کشور انجام شده است.

وی ادامه داد: اجرای طرح سرمایه‌گذاری ترکیه در منابع گازی ایران در این سفر پیگیری می‌شود؛ این مهم می‌تواند در جهت افزایش توان صادراتی ایران کمک کننده باشد.

صفری با بیان اینکه در زمینه همکاری‌های انرژی و نفتی گفت‌وگوهایی در حال انجام است خبر داد: همچنین قرار است از طریق شهر خوی و شهر وان، شبکه برق ایران به شبکه برق ترکیه متصل شود. این یک حرکت رو به جلو هست. با این کار استارت یک همکاری در زمینه دانش‌بنیان زده شده است.

به گزارش ایرنا؛ رئیس‌جمهور به دعوت همتای ترکیه‌ای خود و به منظور انجام سفر رسمی، امروز چهارشنبه در صدر یک هیأت عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی عازم آنکارا پایتخت ترکیه شد.

در این سفر پس از استقبال رسمی از سوی «رجب طیب اردوغان»، با وی ملاقاتی خصوصی خواهد داشت و سپس هشتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های ایران و ترکیه به ریاست دو رئیس جمهور برگزار می‌شود.

پس از آن رؤسای جمهور در نشست مطبوعاتی نتایج رایزنی‌های خود را با حضور رسانه‌ها تشریح خواهند کرد.

همچنین در جریان این سفر دو رئیس جمهور در نشست مشترک تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حضور خواهند یافت و رئیس‌جمهور با ایرانیان مقیم این کشور نیز دیدار می‌کند.

براساس این گزارش، هفتمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه سه‌شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱ در جریان سفر رسمی رئیس جمهور ترکیه به تهران برگزار شد که دو طرف در این نشست بر توسعه مناسبات و ارتقای روابط در حوزه‌های اقتصادی، زیرساختی، امنیتی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی توافق کردند.

این سفر قرار بود پنجشنبه ۱۵ دی برگزار شود که به دلیل وقوع جنایت تروریستی در کرمان به تعویق افتاد.

منبع: ایرنا

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
خروج از نسخه موبایل