پترو پالایش

قیمت جهانی نفت برنت به ۷۸ دلار رسید

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، نفت برنت، نفت WTI و نفت سنگین ایران امروز _دوشنبه بیست‌وپنجم دی_ مصادف با پانزدهم ژانویه ۲۰۲۴ قیمت نفت اوپک، با نوسان‌هایی همراه بود؛ تغییرات قیمتی آن‌ها به شرح زیر است:

۱. قیمت سبد نفتی اوپک به ۷۸.۸۸ دلار رسید.

۲. قیمت نفت برنت در آمریکا به ۷۸.۴۵ دلار رسید.

۳. قیمت جهانی نفت خام با کاهش ۰.۰۲ درصدی به ۷۲.۸۱ دلار رسید؛ همچنین قیمت نفت WTI در بازار آمریکا به ۷۲.۷۷ دلار رسید.

۴. نفت سنگین ایران به ۷۶.۴۳ دلار رسید.

۵. قیمت جهانی بنزین به ۲.۱۲۵۴ دلار رسید.

۶. قیمت جهانی گاز طبیعی با ۵.۳۱ درصد کاهش به ۳.۱۶۳ دلار رسید.

۷. قیمت جهانی نفت کوره به ۲.۶۶۳۹ دلار رسید.

۸. قیمت جهانی گازوئیل به ۷۸۱.۲۵ دلار رسید.

۹. قیمت نفت سنگین عربستان ۷۸.۳۳ دلار اعلام شد.

قیمت نفت در نخستین ساعات امروز کاهش یافت. تاجران از نزدیک خطر مختل شدن عرضه در خاورمیانه به دنبال حمله‌های هوایی آمریکا و انگلیس به یمن برای توقف حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ را زیر نظر دارند.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۳۱ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش به ۷۷ دلار و ۹۸ سنت رسید.

نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۳۲ سنت معادل ۰.۴ درصد کاهش ۷۲ دلار و ۳۶ سنت معامله می‌شود.

نفت برنت ۱.۱ درصد و نفت آمریکا حدود یک درصد در روز جمعه افزایش قیمت داشتند. به نقل از رویترز، حمله هوایی آمریکا و انگلیس به مواضع نظامی یمن قیمت هر دوی این شاخص‌های نفتی را بیش از ۲ درصد در هفته گذشته بالا برد.

یمن در روز یکشنبه پس از حمله دوباره آمریکا تهدید کرد پاسخی قوی و مؤثر خواهد داد، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا گفت یک پیام خصوصی به ایران در مورد حمله‌های یمن فرستاده است. بسیاری از مالکان نفتکش‌ها از دریای سرخ دوری می‌کنند و چندین نفتکش مسیر خود را در روز جمعه به دنبال این حمله‌ها تغییر داده‌اند. تاجران منتظر پاسخ ایران و تأثیر آن بر کشتیرانی در تنگه هرمز، مهم‌ترین گذرگاه نفت دنیا هستند.

تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس عقیده دارند درگیری‌های خاورمیانه در حال حاضر تأثیری بر تولید نفت نگذاشته و افزایش قیمتی که به‌خاطر مخاطرات ژئوپلیتیکی به وجود آمده ناچیز است، این تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند اگر عرضه نفت از تنگه هرمز مختل شود قیمت آن در ماه اول ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت و در صورت ادامه یافتن این وضعیت دو برابر خواهد شد.

در لیبی به دنبال تعطیلی میدان نفتی شراره با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار بشکه در روز در هفتم ژانویه، مردم علیه فساد تظاهرات کرده و تهدید کرده‌اند دو تأسیسات نفت و گاز دیگر را هم تعطیل خواهند کرد، شرکت‌های برق و گاز طبیعی در آمریکا آماده یک طوفان سهمگین در پایان هفته می‌شوند که پیش‌بینی می‌شود تقاضای گاز را به شدت افزایش دهد و عرضه آن را به‌خاطر یخبندان پایین بیاورد.

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!