اقتصاد ایران

اعلام آمادگی راه‌آهن ایران برای مشارکت در پروژه‌های اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت راه و شهرسازی، با توجه به برگزاری اجلاس هیئت اجرایی اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC) و همچنین یکصد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی این اتحادیه که با حضور اعضای این اتحادیه از سراسر جهان و به‌صورت حضوری و مجازی در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه دوازدهم و سیزدهم تیرماه برگزار شد، سید میعاد صالحی، مدیرعامل راه‌آهن ج. ا. ایران و معاون مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه UIC، ضمن شرکت مجازی در این اجلاس‌ها، در خصوص برخی مسائل دوجانبه و منطقه‌ای به گفتگوی تلفنی با آقای فرانسوا داون مدیرکل اجرایی UIC پرداخت.

در این گفت‌وگوی تلفنی، صالحی، گزارش مختصری از پیشرفت‌های شاخص صورت گرفته در سه سال اخیر در راه‌آهن ج. ا. ایران در حوزه‌های مختلف از جمله کاهش مستمر سوانح، افزایش جابه‌جایی مسافر و تلاش‌های صورت گرفته در خصوص نفوذ فناوری ارائه داد و آمادگی راه‌آهن ایران را برای مشارکت در پروژه‌های اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC) به‌ویژه پروژه‌های مرتبط با نیازهای راه‌آهن ایران، تعریف پروژه‌های جدید در UIC در راستای رفع مشکلات فنی راه‌آهن ایران، برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی برای راه‌آهن ایران و راه‌آهن‌های منطقه متناسب با درخواست‌ها و نیازهای مشترک آنها، مشارکت در فعالیت‌های پایگاه استانداردسازی UIC به‌ویژه در موضوع به‌روزرسانی فیش‌های UIC و تبدیل آنها به استانداردهای بین‌المللی ریلی (IRS)، ارائه تجربیات و تبادل دانش فنی در اختیار راه‌آهن ایران با UIC و نیز ارتقای جایگاه و نقش آفرینی بیشتر دفتر منطقه‌ای خاورمیانه UIC در تهران اعلام کرد.

فرانسوا داون، مدیرکل اجرایی UIC نیز ضمن اظهار خرسندی از پیشرفت‌های صورت گرفته در راه‌آهن ایران، اظهار کرد که UIC همواره فعالیت و پیشرفت‌های اعضای خود را رصد می‌کند و امیدوار است که به زودی بتواند به تهران سفر کرده و ضمن بازدید از فعالیت‌ها و پیشرفت‌های صورت گرفته راه‌آهن ایران، جلسه جامعی را با مدیر عامل راه‌آهن ایران در ارتباط با افزایش همکاری‌ها با UIC داشته باشد و مزایا و ارزش‌افزوده‌ای که UIC می‌تواند در همکاری نزدیک برای راه‌آهن ایران به ارمغان بیاورد ارائه کنند.

وی همچنین تأکید کرد که راه‌آهن ایران به‌عنوان یکی از راه‌آهن‌های پیشرو در منطقه خاورمیانه بوده که به عنوان معاون مجمع منطقه‌ای خاورمیانه UIC انتخاب شده است و می‌تواند رهبری و نقش محوری را در گسترش فعالیت‌های ریلی در منطقه ایفا کند.

پیشنهاد مدیرعامل راه‌آهن ج. ا. ایران در خصوص تعلیق عضویت راه‌آهن رژیم صهیونیستی

در بخش دیگری از این گفت‌وگو مدیرعامل راه‌آهن ج. ا. ایران به مسئله تعلیق عضویت راه‌آهن رژیم صهیونیستی پرداخت و با اشاره به ارسال نامه اخیر خود به مدیرکل اجرایی UIC اظهار کرد: ما این اتحادیه را به عنوان یک سازمان بین‌المللی فنی می‌شناختیم و انتظار ورود این اتحادیه به مسائل سیاسی را نداشتیم؛ اما اصرار و پیگیری رئیس قبلی UIC برای تعلیق عضویت راه‌آهن‌های روسیه و بلاروس از این اتحادیه پس از جنگ روسیه و اوکراین به‌رغم مخالفت برخی از اعضا از جمله راه‌آهن‌های چین و ایران موجب تغییر این رویه شد. هم اکنون با توجه به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار بیش از سی هزار انسان بی گناه اعم از زن و مرد و بزرگ و کوچک و زخمی نمودن بیش از یکصد هزار نفر که واقعاً دل هر انسان با وجدانی را به درد می‌آورد، عدم واکنش به این جنایات و عدم تعلیق راه‌آهن رژیم صهیونیستی قابل قبول نیست و نباید طوری رفتار شود که این تصور به وجود بیاید که استانداردهای دوگانه در این اتحادیه بین‌المللی اعمال می‌شود.

صالحی اضافه کرد: همه ما به‌عنوان اعضای جامعه جهانی راه‌آهن‌ها باید نسبت به این نسل‌کشی و کشتار زنان و کودکان بی‌دفاع که زیر موشک باران وحشیانه رژیم صهیونیستی قرار دارند واکنش نشان دهیم و نقش تاریخی خود را در این زمینه ایفا کنیم که به طور قطع اگر در این زمینه کوتاهی کنیم مورد سوال آیندگان قرار خواهیم گرفت؛ لذا انتظار اینجانب به عنوان مدیر عامل راه‌آهن ج. ا. ایران و معاون مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه از جنابعالی به‌عنوان مدیرکل اتحادیه بین‌المللی راه‌آهن‌ها (UIC) آن است که راه‌آهن رژیم صهیونیستی از عضویت UIC تعلیق شود و در همین راستا لازم است این موضوع در دستور کار مجمع عمومی این اتحادیه قرار گیرد.

مدیر کل UIC نیز در پاسخ توضیح داد: این امر موضوع حساس و مهمی است و مورد دغدغه ایشان نیز بوده است و به همین خاطر به نامه ارسالی راه‌آهن ایران در این خصوص سریعاً پاسخ داد و ایشان شخصاً به عنوان یک انسان از کشتار انسان‌های بی گناه به‌ویژه زنان و کودکان متأسف است و این جنایت‌ها هم در صحنه بین‌المللی محکوم است و هم دادگاه بین‌المللی لاهه آن‌ها را محکوم کرده است.

وی همچنین در پاسخ به پیشنهاد مدیرعامل راه‌آهن ج. ا. ایران اظهار کرد که لازم است این موضوع ابتدا با رؤسای مناطق مختلف UIC طرح مسئله شود و نتیجه را به اطلاع مدیرعامل راه‌آهن ایران خواهد رساند. مدیرکل اجرایی UIC در ادامه پیشنهاد کرد که در گام بعدی UIC بیانیه‌ای را در محکومیت این جنایات منتشر نماید. سپس لازم است این موضوع در مجمع منطقه‌ای راه‌آهن‌های خاورمیانه مطرح شود و لازم است ابتدا موضعی محکم و هماهنگ توسط مجمع منطقه‌ای خاورمیانه UIC، اتخاذ و سپس موضوع در دستور کار هیئت اجرایی و مجمع عمومی UIC قرار گیرد.

درخواست راه‌آهن ایران، تعلیق راه‌آهن رژیم صهیونیستی و واکنش جامع جهانی راه‌آهن‌ها به این جنایات است.

صالحی در پایان این بخش خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی در مقایسه با کشور پهناوری مثل روسیه، بسیار کوچک است و راه‌آهن آن نیز راه‌آهن بسیار کوچکی است و اهمیتی نیز در UIC و منطقه خاورمیانه ندارد! اما امروز چشم کودکان معصوم فلسطینی به ما دوخته شده است؛ امروز مردم مظلوم فلسطین ما را نگاه می‌کنند. ما باید در کنار مظلوم باشیم و از ظالم بیزار هستیم. قطعاً آیندگان ما را در این خصوص قضاوت خواهند کرد و لذا درخواست راه‌آهن ایران، تعلیق راه‌آهن رژیم صهیونیستی و واکنش جامع جهانی راه‌آهن‌ها به این جنایات است.

مدیر کل UIC مجدداً اعلام کرد که این موضوع را پیگیری می‌شود و مذاکرات و تماس‌های لازم در این زمینه را انجام داده و نتیجه را به مدیر عامل راه‌آهن ج. ا. ایران اعلام خواهد کرد.

وی همچنین، از صالحی جهت برگزاری جلسه در دفتر مرکزی UIC و گفت‌وگو با ایشان و مدیران پایگاه‌ها و نهادهای کاری این اتحادیه دعوت به عمل آورد.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!