اقتصاد ایران

حضور نمایندگان ۱۰۰ کشور در نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، عباس علی‌آبادی امروز _یکشنبه نهم اردیبهشت_ در نشستی با اصحاب رسانه درباره ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران که هشتم تا دوازدهم اردیبهشت برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزاری این نمایشگاه در راستای تحقق شعار سال و توسعه صادرات و ارزآوری است.

وی افزود: قصد ما از برگزاری این نمایشگاه، نخست معرفی دستاوردها به کشورهای دیگر و اعلام آمادگی تعامل با سایر کشورهاست، بعضی از این کشورها تولیدات ما را نمی‌شناسند و باور نمی‌کنند که این محصولات تولید داخل باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: کشورهایی شریک تجاری ما هستند که از ما کالا بخرند، ما به آنها کالا خواهیم فروخت و به دنبال اصلاح مقاصد صادراتی هستیم.

علی‌آبادی بیان کرد: عده‌ای در بازار رقابت، اخباری را در فضای مجازی منتشر می‌کنند، در حالی که با این اقدام در میدان کسی بازی می‌کنند که به نفع کشور نیست.

وی با اشاره به نام‌گذاری شعار اقتصادی سال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری پنج سال متوالی است که به موضوع تولید پرداخته‌اند که نشان می‌دهد تولید کافی نیست و سال جاری بر جهش تولید با مشارکت مردم تمرکز کردند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: کم و کاستی‌هایی از پس از انقلاب تاکنون وجود دارد که باید رفع شود، هر چند اقداماتی در این عرصه صورت گرفته است. برای تحقق جهش تولید هر کاری انجام دهیم کامل نیست و حدی بر اقدامات این موضوع وجود ندارد و نیازمند یک نقشه راه است.

علی‌آبادی اولین موضوع تحقق شعار را تأمین ارز عنوان کرد و گفت: با اختصاص ارز باید نیازهای تولید را رفع کنیم و صادرات را توسعه دهیم که این نمایشگاه همسو با تحقق شعار سال است.

وی عنوان کرد: اولویت تحقق ارز با شرکت‌هایی است که ارزآوری بیشتری برای کشور داشته باشند و در جهت تحقق شعار سال اقدام به صادرات کنند. اگر شرکتی بر ساخت داخل تمرکز داشته باشد، می‌تواند از ابزارها و خدمات وزارت صمت بهره‌مند شود، اگر شرکتی ارز کمتر و بهره‌وری بیشتری را با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشد، در اولویت است و این امر توسط دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت صمت رصد می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، تکمیل سرمایه‌گذاری‌های ناقص و راه‌اندازی بنگاه‌های ناقص را از دیگر اولویت‌های این وزارتخانه بیان کرد.

علی‌آبادی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مسائل در تحقق شعار سال استفاده از مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری گفت: باید بتوانیم از سرمایه‌های خرد مردم استفاده کنیم و پتانسیل‌های بزرگ را ایجاد کنیم.

وی افزود: صندوق‌های پروژه را باید برای طرح‌ها ایجاد و از مشارکت مردم استفاده کنیم، در همین راستا به دنبال ایجاد سازوکارها هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توسعه بازارهای صادراتی گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های تولید نبود بازار برای کالاهای تولیدی است، در همین راستا یکی از اقدامات ما بازار خارج از مرزهاست.

علی‌آبادی افزود: بسیاری از کالاهایی با کیفیت بدتر و قیمت ارزان‌تر از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود که این موضوع را دنبال می‌کنیم.

وی از برگزاری نمایشگاه به صورت مجازی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: از روش‌های نوین و فناورانه استفاده خواهیم کرد. نمایشگاه‌های هدف صادراتی را در کشورهای همسایه برگزار خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه کشورهای آفریقایی یک اقیانوسی از فرصت‌های بی‌نظیر است، گفت: فرصت برای پیمانکاران در حوزه زیرساخت‌ها زیاد است و به خاطر کشت فراسرزمینی برای انتقال تکنولوژی است.

علی‌آبادی گفت: تداوم و پایداری در ارتباط‌ها و مشارکت‌های تجاری برقراری اصل برد-برد است؛ تکنولوژی، سرمایه‌گذاری و شغل را باید به کشورهای آفریقایی ببریم.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!