بورس کالا

قیمت نفت مکث کرد – سرمایه ایرانی

به گزارش «سرمایه ایرانی»، بهای معاملات نفت برنت با ۹ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش، به ۸۲ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴ سنت افزایش، به ۷۸ دلار و ۷ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص روز پنج شنبه، تحت تاثیر کاهش بیش از حد خرده فروشی در آمریکا که امیدها به کاهش زودتر از موعد نرخ‌های بهره توسط بانک مرکزی این کشور را برانگیخت، بیش از یک درصد صعود کرده بودند.

گزارش وزارت بازرگانی آمریکا نشان داد میزان خرده‌ فروشی در ژانویه، ۰.۸ درصد کاهش یافته که بزرگترین کاهش از فوریه ۲۰۲۳ بوده است.

هیرویوکی کیکوکاوا، رئیس شرکت ان اس تردینگ، با اشاره به تعطیلات ۱۹ فوریه در آمریکا، گفت: امیدها برای کاهش نرخ بهره در آمریکا، روز پنجشنبه از قیمت‌ها حمایت کرد اما سرمایه‌گذاران اکنون در حال تنظیم قراردادهای خود در آستانه تعطیلات آخر هفته طولانی در آمریکا هستند. /منبع: ایسنا

وی با پیش‌بینی این که شاخص نفت آمریکا برای مدتی در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار معامله خواهد شد، گفت: سرمایه‌گذاران ضمن این که روند نرخ بهره را زیر نظر دارند، به ارزیابی این که آیا ریسک‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، به زنجیره‌های عرضه نفت خام گسترش پیدا خواهد کرد یا خیر، ادامه خواهند داد.

عامل دیگری که مانع رشد قیمتها شد، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی بود که ضمن بازنگری منفی در پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۴، اعلام کرد روند رشد تقاضا، نیروی خود را از دست داده است. گزارش این آژانس برخلاف دیدگاه مثبت اوپک از دورنمای تقاضا برای نفت بود.

در گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی شد تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی جاری، به میزان ۱.۲۲ میلیون بشکه در روز رشد کند که اندکی کمتر از برآورد ماه گذشته است. اوپک روز سه شنبه، به پیش‌بینی خوش بینانه خود از رشد تقاضا برای نفت به میزان ۲.۲۵ میلیون بشکه در روز پایبند ماند.

بر اساس گزارش رویترز، خبر رکود در دو اقتصاد بزرگ جهان هم بر قیمتها سنگینی کرد. تولید ناخالص داخلی انگلیس در سه ماهه چهارم، ۰.۳ درصد رشد منفی داشت و اقتصاد این کشور در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ وارد رکود شد. ژاپن هم در پایان سال ۲۰۲۳، دچار رکود غیرمنتظره شد و جایگاه خود به عنوان سومین اقتصاد بزرگ جهان را به آلمان واگذار کرد.

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!