اقتصاد ایران

لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، شکاف دهک‌های مختلف جامعه را کم می‌کند

محمد رضا جعفریان در گفت‌ وگو با خبرنگار سرمایه ایرانی درباره لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در کشور و مزیت این شیوه اجرای مالیات ستانی، اظهار کرد: این شیوه هم مزایا و هم مضراتی دارد. با این شیوه تمام مودیان مالیاتی در داخل کشور شناسایی می‌شوند و مطابق نرخ قانون مالیات‌های مستقیم از آنها مالیات اخذ خواهد شد.

وی بیان کرد: این شیوه می‌تواند برای دولت کارآمد باشد و درآمدی برای دولت حاصل کند اما برای اجرای این قانون باید اطلاع رسانی کامل بشود و مردم در جریان اجرای آن باشند.

جعفریان در ادامه خاطرنشان کرد: وقتی مردم از این شیوه آگاه شدند می‌توانیم شروع به اجرای این قانون در کشور کنیم.

جعفریان با بیان اینکه قانونی در جامعه قابلیت اجرا دارد که مقبولیت اجتماعی داشته باشد افزود: اگر لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم به درستی تصویب و به درستی اجرا شود می‌تواند دارای مقبولیت در جامعه باشد.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف تهران گفت: قانون مالیات‌های مستقیم و اصلاح این قانون می‌تواند اختلاف‌های طبقاتی را ساماندهی کند و شکاف بین دهک‌های متعدد را در جامعه کاهش دهد.

وی با تاکید بر اینکه اگر این اتفاق بیفتد می‌توانیم بگوئیم این قانون کارا و اثر بخش است افزود: اگر به جز این باشد و قانون مالیات‌های مستقیم برای بخشی از جامعه اجرا و برای بخشی دیگر اجرا نشود قطعاً تأثیر گذار نخواهد بود و به هدف اصابت نخواهد کرد.

این عضو اتاق اصناف تهران گفت: این قانون در کشورهای پیشرفته اجرایی شده و نتایج خوبی هم در بر داشته است و اگر به طور تمام و کمال در کشور ما و برای همه اقشار جامعه اجرا شود شاهد تحقق عدالت مالیاتی در جامعه خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: قانون مالیات‌های مستقیم برای برای تمام اشخاص نهادها و ارگان‌ها اجرایی شود. باید برای مجموع فعالین اقتصادی قانون مالیات‌های مستقیم اجرایی شود.

به گفته مشاور مالیاتی اتاق اصناف؛ بعضی از فعالین اقتصادی سرمایه آنچنانی در کشور به هم زده اند ولی چون جمع درآمد آنها را نداریم مالیات به درستی از آنها وصول نمی‌شود.

جعفریان افزود: این قانون یک قانون مترقی و عالی است و با اصلاح آن شرایط مالیات ستانی برابر می‌شود ولی نباید باعث شود که مردم از گسترش فعالیت‌های اقتصادی خود به دور بمانند.

وی توضیح داد: اگر فقط به بعد درآمدی قانون مالیات‌های مستقیم نگاه شود، قطعاً سرمایه‌های به جای دیگری خواهند رفت. دولت و مجلس باید به این نکته دقت کنند و اگر قرار است این قانون اجرایی شود مانع توسعه شغلی مردم نشوند.

مشاور مالیاتی اتاق بازرگانی گفت: اگر ما نتوانیم به مردم درست خدمت نرسانیم و انتظارات مردم را برآورده نکنیم نمی‌توانیم این قانون را به درستی اجرایی کنیم و باعث توسعه شغلی افراد نخواهیم شد.

جعفریان گفت: این قانون مالیات‌های مستقیم اگر به دستی اجرایی شود اختلاف طبقاتی از بین خواهد رفت و باز توزیع ثروت در جامعه عادلانه انجام خواهد شد.

جعفریان در پایان گفت: این شیوه می‌تواند بار مالیات را از روی دوش تولید کننده هم بردارد.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!