اخبار اقتصادی

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان: جای خالی را با درخت پر کنید

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: در طرح تفصیلی شهر اصفهان زمین‌هایی با کاربری فضای سبز تعریف شده که امسال با شعار «جای خالی را با درخت پر‌کنید» تصمیم برآن  شد در جاهایی که آب و‌ زمین مناسب  برای نهال کاری موجود  است، درختان جدید کاشته شود.

 

مجید عرفان‌منش در در مراسم “به احترام مردم ” که به مناسبت  آیین آغاز کاشت ۱۱۰هزار درخت جدید در عرصه‌های شهری و کلنگ زنی پارک مشاهیر برگزار شد، افزود: ما مدیران شهری وظیفه داریم حال خوب و زیست مناسب در شهر را به مردم هدیه بدهیم و کاشت درخت در شهر با این رویکرد صورت می‌گیرد.

او ادامه داد: با توجه به آلودگی هوای اصفهان، ما وظیفه خود می‌دانیم فضای مناسبتری را برای زیست شهروندان فراهم کنیم و یکی از راهکارهای جهانی در این خصوص ایجاد فضای سبز است.

عرفان منش افزود: در حال حاضر چند عرصه بزرگ فضای سبز از جمله باغ مشاهیر، پارک سودان و پارک پرتو در آستانه کلنگ‌زنی است و در سال آینده شاهد اجرای این پروژه‌ها خواهیم بود.

اصفهان نیازبه دوبرابر فضای سبز موجود دارد 

عضو هیات علمی گروه علمی باغبانی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با اشاره به اینکه ما باید به فضای سبز به‌عنوان یک پدافند غیرعامل نگاه کنیم، توضیح داد: چرا که این فضای سبز به کاهش آسیب‌پذیری در شرایط بحران کمک می‌کند و با توجه به بحرانی بودن شرایط آلاینده‌ها در این شهر، کمبود آب و تغییر اقلیم نیازمند حفاظت و‌ توسعه فضای سبز در اصفهان هستیم.

علی نیکبخت افزود: ارزش خدماتی که فضای سبز اصفهان به شهر و شهروندان اصفهانی ارائه می‌دهد معادل ۲۲هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.

وی تصریح کرد: اگرچه ما در سرانه فضای سبز جزو بهترین‌ها در سطح کشور هستیم اما با توجه به وضعیت اکولوژیکی اصفهان باید تلاش کنیم این سرانه را از ۲۵ متر مربع به ۵۰ متر مربع برسانیم و در کنار آن پیگیر کاهش آلودگی صنایع و احیای آب در بستر زاینده رود باشیم

صرف جویی ۵۰درصدی در آبیاری فضای سبز در اصفهان 

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در این رویداد گفت: حدود ۶هزار هکتار فضای سبز در شهر اصفهان وجود دارد که برای آبیاری نیازمند ۶۰ میلیون متر مکعب آب است اما در حال حاضر با کمتر از نصف این مقدار آبیاری صورت می‌گیرد.

محمد نورصالحی افزود: فضای سبز اصفهان با توجه به بحران آب شرایط سختی را می‌گذراند و تقاضای اعضای شورا و مدیریت شهری از مدیران استان این است که همه تلاش خود را برای برقراری جریان پایدار‌ آب زاینده رود به‌کار بگیرند.

  احداث  باغ مشاهیر به وسعت ۲۲هکتار در اصفهان

مشاور پروژه باغ مشاهیگفت:  پهنه ۳۰۰ هکتاری گل نرگس در جنوب اصفهان، ۲۲هکتار به فضای سبز تخصیص یافته است.

احسان بدخشیان افزود: در دوره جدید مدیریت شهری ارزش افزوده ای به این عرصه اضافه شد تا در قالب پروژه باغ مشاهیر شاهد معرفی مشاهیر اصفهان، برگزاری رویدادهای ملی و غیره را در آن  باشیم. از جمله ویژگی‌های این باغ می‌توان به قرارگیری درب ورودی در یک خیابان ۴۵متری، احداث مسجد و موزه در باغ و احداث بزرگترین سالن آمفی تئاتر اصفهان در آن اشاره کرد.

وی اظهار کرد: ۶۰ نفر از مشاهیر و‌ مفاخر اصفهان برای معرفی در این باغ در نظر گرفته شده‌اند و در معماری آن از ۴ دوره پایتختی اصفهان هم الهام گرفته‌ایم.

 

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!