پترو پالایش

مصرف بنزین با این خودروهای داخلی سال ۱۴۰۳ نجومی می‌شود

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، جلیل سالاری با اشاره به آخرین وضعیت مصرف و تولید بنزین در کشور اظهار کرد: مصرف بنزین در ماه‌های مختلف سال متفاوت است، اما به‌طور میانگین سال جاری حدود ۱۱۵ میلیون لیتر در روز بنزین در کشور مصرف شده است.

وی افزود: در حوزه تولید باید توجه داشت که در سال جاری دو پروژه تعمیرات اساسی بزرگ در پالایشگاه‌ها اجرایی شد مثلاً دو فاز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تعمیرات اساسی خود را تقریباً انجام داده است؛ هر فاز این پالایشگاه حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون لیتر در روز بنزین تولید می‌کند یا واحد کت‌کراکر پالایشگاه آبادان به‌طور تقریبی نیاز به تعمیرات یک ماهه داشت.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش اشاره کرد: همچنین حجم زیادی از تعمیرات انباشته در پالایشگاه‌های کشور در حال انجام است که مانع حوادث احتمالی شود، اما با همه این شرایط، تولید بنزین کشور را به حدود ۱۱۲ تا ۱۱۳ میلیون لیتر در روز رساندیم که البته از ظرفیت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در کنار آن و با رعایت استانداردها استفاده شد.

خودروها عامل اصلی مصرف بالای بنزین در کشور هستند

وی گفت: برای سال آینده، برآورد ما این است که میانگین مصرف بنزین ۸ تا ۱۰ درصد نسبت به سال جاری رشد خواهد کرد و به ۱۲۴ تا ۱۲۶ میلیون لیتر خواهد رسید.

سالاری گفت: خودروها عامل اصلی مصرف بالای بنزین در کشور هستند که با مصرف غیراستاندارد مشکل‌آفرین شده‌اند و به دلیل کُندشدن اسقاط خودروها و از رده خارج‌نشدن خودروهای فرسوده، شیب مصرف بنزین سالانه افزایش می‌یابد.

ریفرمیت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در تولید بنزین استاندارد است

وی تاکید کرد: برای تولید روزانه ۱۱۳ میلیون لیتر بنزین ما از ظرفیت ریفورمیت پتروشیمی‌ها نیز استفاده می‌کنیم که همچون ریفرمیت پالایشگاه‌ها کاملاً استانداردهای تولیدی را محقق می‌کند و بنزن آن زیر یک درصد است. دقت کنید ریفرمیت یکی از مؤلفه‌های بنزین است و هم در پالایشگاه‌ها و هم در پتروشیمی‌ها تولید می‌شود و از ریفرمیت پتروشیمی‌ها به عنوان اکتان‌افزا استفاده می‌شود.

سالاری گفت: ما حدود ۱۵ واحد تولید ریفرمیت در پالایشگاه‌ها داریم که بیش از ۶۵ میلیون لیتر در روز ریفرمیت تولید می‌کند که نهایتاً به ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین تبدیل می‌شود. یعنی ریفرمیت ماده جدید و عجیبی نیست که از پتروشیمی‌ها تولید شود، بلکه در پالایشگاه‌ها هم برای تولید بنزین از ریفرمیت استفاده می‌کنیم و یک موضوع طبیعی است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش گفت: در نهایت بنزین تولیدی از ریفرمیت پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به عنوان اکتان‌افزا توسط نهادهای نظارتی و اداره استاندارد مورد بررسی قرار می‌گیرد تا استانداردها را محقق کند؛ در نتیجه اینکه گفته می‌شود بنزین کشور بی‌کیفیت است، گزاره‌ای غیرمستند و نادرست است.

منبع: فارس

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!