اقتصاد ایران

هشدارها و تمهیدات سفر در تعطیلات تاسوعا و عاشورا

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ویژه دهه اول ماه محرم چهارشنبه، بیستم تیر ۱۴۰۳ تشکیل جلسه داد.

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اظهار کرد: با توجه به حجم سفرهای تابستانی از یک‌سو و تعطیلات تاسوعا و عاشورا از دیگر سو، تشکیل این جلسه ستاد به‌منظور هماهنگی بین اعضا حائز اهمیت است. به‌طور طبیعی سفرها، پرحجم خواهد بود و مسئولیت ما و همکارانمان در استان‌ها را مضاعف می‌کند.

برق مراکز اقامتی قطع نشود

وی با اشاره به حجم متقاضیان سفر در هفته پیش‌رو افزود: تغییرات آب و هوایی و قطعی برق از موضوعات مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد، روزهای پیش‌رو گرم خواهد بود و احتمال قطعی برق وجود دارد. باید رصد با دقت به‌منظور قطع نشدن برق مراکز اقامتی صورت گیرد.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر از ستادهای سفر استانی و استانداری‌ها درخواست کرد این موضوع را پیگیری و مردم را به رعایت الگوی سفر ترغیب کنند.

وی همچنین اطلاع‌رسانی صداوسیما درباره گرمای هوا و تشویق مردم برای انتخاب زمان مناسب سفر را مهم دانست.

قیمت بلیت هواپیما فنری است که باز شده است

معاون گردشگری به نرخ‌های جدید بلیت هواپیما اشاره کرد و گفت: نیاز است سازمان هواپیمایی، چارچوب سیاست‌گذاری خود را برای مجوز پروازهای خارجی، تعداد پروازها به مسیرهای مختلف و اعلام شفاف قیمت‌ها از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی مشخص کند و بسته سیاست‌گذاری را ارائه دهد. وقتی می‌گویید ایرلاین‌ها به قیمت انجمن پایبند باشند، باید این قیمت‌ها شفاف شود، بعضی مسیرها افزایش قیمت زیادی داشته‌اند که این موضوع وقتی به قیمت تورها انعکاس پیدا می‌کند، قابل مدیریت نیست.

شالبافیان افزود: افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای پرمسافر در این روزها و تابستان نمود بیشتری دارد. سیاست‌های سازمان هواپیمایی مبنی بر چارتر تغییر نکند، زیرا اقتصاد گردشگری این مسیرها به‌طور مستقیم وابسته به پرواز است. با ابطال دیوان عدالت اداری ایرلاین‌ها انعطاف‌پذیری بیشتری خواهند داشت.

رئیس ستاد سفر لزوم نظارت تعزیرات و استفاده از این ظرفیت را در راستای جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت بلیت هواپیما و نظارت بر سایت‌های غیر مجاز را مورد تاکید قرار داد و افزود: قیمت بلیت هواپیما فنری است که باز شده است و اگر این موضوعات مدنظر قرار نگیرد ابزاری برای برخورد با این فنر باز شده وجود نخواهد داشت.

گردشگری داخلی تحت‌تأثیر تب دنگی قرار نگیرد!

معاون گردشگری درباره شیوع بیماری تب دنگی هم‌زمان با آغاز سفرهای تابستانی گفت: استان‌های جنوب شرق و شمالی دقت کنند این موضوع به درستی اطلاع‌رسانی شود تا فضای گردشگری داخلی تحت‌تأثیر قرار نگیرد.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ادامه با بیان اینکه برگزاری مراسم‌های آئینی در سراسر کشور، فرصت خوبی برای گردشگران و زائران در راستای آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و رویدادهای آئینی است، بر لزوم اطلاع‌رسانی برگزاری این رویدادها از صداوسیما تاکید کرد و افزود: تماشای این رویدادها می‌تواند در مدیریت سوانح جاده‌ای و خواب‌آلودگی رانندگان تأثیرگذار باشد.

معاون گردشگری همچنین درباره سفرهای اربعین و نزدیکی مناسبت آن با دهه آخر ماه صفر و افزایش سفر به مشهد، اظهار کرد: استان‌های ایلام، خوزستان، کرمانشاه و استان‌های پشتیبان مانند همدان که در مسیر اربعین هستند از هم‌اکنون باید تدارک اربعین را ببینند. ادارت کل میراث فرهنگی در کنار سایر دستگاه‌ها و ستاد اربعین در گذشته همکاری خوبی داشتند که نیاز است اقدامات و هماهنگی‌های لازم را انجام دهند. این دو رویداد کار سنگینی است و همکاری همه دستگاه‌ها را می‌طلبد، بنابراین تشکیل ستادهای خدمات سفر استان نباید به تعویق بیفتد، به‌خصوص برای استان‌هایی که در این دو رویداد هستند.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!