اقتصاد جهانی

آرامکو به تامین نفت چند مشتری آسیایی ادامه می‌دهد

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو قصد دارد در ماه می تامین نفت پالایشگاه‌هایی در کشورهای شمال آسیا را طبق قرارداد ادامه دهد؛ درحالی که همزمان براساس آخرین تصمیم اوپک پلاس قصد دارد تولید نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه کاهش دهد. پس ازانتشار غافلگیرکننده خبر کاهش تولید نفت توسط اعضای اوپک پلاس، مشتریان آسیایی به تقلا افتادند تا دریابند آیا این کاهش تولید شامل حال آنها هم خواهد شد، و یا صرفا با هدف افزایش قیمت نفت چنین تصمیمی گرفته شده است. اکنون منابع متعدد آگاه که از نزدیک میزان تخصیص ماهانه نفت خام آرامکو را تحت نظر دارند اعلام کرده‌اند که تامین نفت چندین کشور در شمال آسیا برخلاف تصمیم به کاهش تولید اوپک پلاس، در ماه می همچنان طبق قرارداد ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،همچنین شرکت ملی نفت ابوظبی، غول نفتی امارات متحده عربی، دست‌کم به سه خریدار نفت خود در آسیا اعلام کرده است که حجم نفت قید شده در قرارداد ماه ژوئن آنها را تامین خواهد کرد. سهم امارات در کاهش تولید نفت اوپک پلاس از ماه می سال جاری روزانه ۱۴۴ هزار بشکه خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،بزرگترین تولید‌کنندگان نفت خام در خاورمیانه و چندین عضو اوپک پلاس روز دوم آوریل اعلام کردند ۱.۱۶ میلیون بشکه در روز از تولید نفت خام خود خواهند کاست و این به علاوه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه کاهش تولید نفت توسط روسیه است. تصمیمی که نه تنها منجر به افزایش قیمت جهانی نفت شد، بلکه توانست ساختار معاملات آتی شاخص‌های نفت خام خاورمیانه که به عنوان قیمت مرجع برای تعیین نفت فروخته شده به آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرند را تقویت کند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،در پی انتشار خبر اوپک‌پلاس، علاوه بر اینکه آرامکو قیمت نفت خام سبک خود را برای آُیا افزایش داد، ارزش نفت خام دوبی و سوآپ دوبی هم افزایش پیدا کرد و فاصله قیمتی آنها با نفت خام برنت کاهش یافت. تحلیلگران بازار این احتمال را رد نمی‌کنند که در ماه‌های آینده احیای میزان تقاضای نفت چین و افزایش قابل انتظار واردات نفت توسط چین که بزرگترین واردکننده نفت خام جهان به شمار می‌رود، قیمت نفت خام دوبی به قیمتی بالاتر از نفت برنت برسد.

منبع خبر : اتاق ایران آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!