اقتصاد ایران

اجرای بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده در ۳۶۰ شهر

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت راه و و شهرسازی، «محمد آئینی» در گفت‌وگویی با اشاره به نوسازی بافت‌های فرسوده و بسته ۱۹ بندی کالبدی، از بانوان خانه‌دار خواست تا در خصوص نوسازی و بازآفرینی خانه‌های فرسوده خود در محیط خانواده پیش قدم شده و در محل سکونت خویش به عنوان سفیران نوسازی فعالیت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت، سیستم بانکی و شهرداری‌ها برای کمک نوسازی مسکن بسیج شده اند، گفت: در دولت سیزدهم تسهیلات خوب مالی، اداری و شهرسازانه برای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است که بسته تشویقی ۱۹ بندی کالبدی مهم‌ترین آن‌هاست و در واقع فرصت طلایی هم برای سازندگان و هم برای مالکان واحدهای فرسوده به شمار می رودکه باید از این فرصت به خوبی بهره ببرند.

ارائه تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی برای صدور پروانه در بافت فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی، صدور پروانه ساختمانی در کمترین زمان، ارائه ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف در هزینه‌های صدور پروانه (الزام قانونی تخفیف ۵۰ درصد)، همچنین حفظ انشعابات قبلی و ارائه انشعابات جدید خارج از نوبت توسط اداره‌های آب، برق، گاز، مخابرات و غیره و صدور پایان کار در کمترین زمان را از جمله این مشوق‌ها برشمرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، اعطای طبقه تشویقی، تغییر کاربری ارزش‏ افزا، پارکینگ راحت‏‌تر (درب اضافی)، زمین و واحد معوض را به موارد بالا اضافه کرد و گفت: استان‌ها می‌توانند بر اساس ضوابط بالادستی و طرح‌های جامع و تفصیلی، بسته تشویقی جداگانه‌ای را تدوین و به تصویب کمیسیون ماده پنج برسانند و تاکنون ۳۶۰ شهر نسبت به این مهم اقدام کرده و بسته تشویقی خودشان را تدوین و اجرایی کرده‌اند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در ادامه با اشاره به اینکه چهار نوع تسهیلات بانکی برای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است، توضیح‌داد: متقاضیان نوسازی مسکن در محلات بافت فرسوده می‌توانند از وام نهضت ملی مسکن استفاده کنند که میزان این وام در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان ۳۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان بوده و سود این وام ۲۳ درصد و بازپرداخت آن ۲۰ ساله است.

آئینی، وام نوسازی مسکن را از دیگر تسهیلات در این زمینه عنوان کرد که میزان آن ۵۵۰ میلیون تومان برای همه شهرهاست و گفت: ۱۸۵ میلیون تومان این وام با سود صفر درصد و ۳۶۵ میلیون تومان با سود ۲۳ درصد بوده و جمع دوره ساخت و بازپرداخت هفت ساله است.

وی، وام ودیعه اسکان موقت را از دیگر تسهیلات در این حوزه برشمرد و اظهار داشت: مبلغ این وام در کلانشهرها ۱۲۰ میلیون تومان، در سایر شهرها ۹۰ میلیون تومان و با سود چهار درصد بوده و بازپرداخت آن سه ساله است.

ارائه وام مرمت در تهران و همه استان‌های کشور به متقاضیان

این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: وام مرمت و مقاوم‏‌سازی از دیگر تسهیلاتی است که امسال برای نخستین بار به ساکنان بافت‌های تاریخی فرسوده تعلق می‌گیرد.

آئینی اظهار داشت: مبلغ این وام در تهران ۳۶۰ میلیون تومان، در کلانشهرها ۳۲۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۲۸۰ میلیون تومان، در سایر شهرها ۲۴۰ میلیون تومان و در روستاها ۲۰۰ میلیون تومان است که با سود ۲۳ درصد و بازپرداخت پنج ساله در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه در قانون بودجه سال جاری نیز ظرفیت‌های خوبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده است، عنوان‌کرد: بر اساس بند «ث» قانون بودجه سال جاری، ساکنان بافت‌های فرسوده می‌توانند واحد یا زمین خود را با واحدی نوساز یا زمین‌های تحت مالکیت وزارت راه و شهرسازی با سقف ۴۰ درصد تخفیف در قیمت کارشناسی عوض کنند.

وی افزود: همچنین بر اساس بند (م) تبصره (۱۱) در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ امکان اعطای سند با اولویت سکونتگاه‌های غیر رسمی در اراضی فاقد سند متعلق به وزارت راه و شهرسازی فراهم شده است. بر اساس این بند به وزارت راه وشهرسازی اجازه داده می‌شود، اراضی در مالکیت خود را در سکونتگاه‌های غیررسمی که قبل ازسال ۱۳۹۴ به تصرف اشخاص درآمده و براساس طرح‌های مصوب شهری ساخت وساز انجام شده و درحال بهره‌برداری است را به مالکان اعیانی واگذار کند.

به گفته آئینی، افراد با مراجعه به سایت facility.udrc.ir می‌توانند از قرارگیری ملک خود در محدوده بافت فرسوده مطلع شوند.

وی افزود: همچنین شهروندان می‏‌توانند شکایت‌ها، پیشنهادات و نظرات خود را به سامانه پیامکی شرکت بازآفرینی شهری ایران به شماره ۳۰۰۰۸۶۱۲ ارسال کنند.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!