اقتصاد ایران

ارتباط مستقیم کاهش رشد پایه پولی و تورم

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، مطابق با آخرین گزارش بانک مرکزی، سرعت رشد حجم پول در پایان مهر ماه سال جاری نسبت به سال ۱۴۰۱ به ۳۹ درصد کاهش یافته است و همین امر منجر به ثبات قیمت‌ها و کنترل تورم گردیده است.

نکته جالب‌توجه این بوده که در ابتدای سال جاری این شاخص در محدوده ۷۵ درصد بوده است و بررسی سنوات گذشته نیز حکایت از سطح ۸۸.۶ درصدی سرعت رشد حجم پول کشور در مهر ماه ۱۳۹۹ است.

آنچه مشخص است بانک مرکزی تحت اقداماتی نظیر تخصیص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی، مقابله با دلالان ارزی، افتتاح حساب ارزی سهمیه‌ای و تحویل ارز به مسافرین در گیت‌های خروجی، مقابله با سیاست‌های دستوری دولت در خصوص چاپ پول، مقابله با سیاست‌های اشتباه بانک‌های کشور و … رشد پایه پولی کاهش یافته است.

اما درهرصورت شاهد رشد این شاخص هستیم به بیانی همچنان پایه پولی در کشور افزایش پیدا می‌کند و تنها سرعت آن کمتر شده است و باید با اقداماتی به دنبال کمتر شدن سرعت این متغیر مهم بود.

رشد پایه پولی تحت‌تأثیر کسری بودجه و سیاست‌های اقتصادی دولت

آلبرت بغزیان، اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با سرمایه ایرانی پیرامون کاهش رشد پایه پولی اعلام می‌دارد: بازی با واژه‌ها یعنی همان کاهش رشد پایه پولی اما باید گفت واحد رسمی پول کشور ریال است؛ اما برای بیان رشد پایه پولی از درصد استفاده می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: بنابراین اگر توسط مسئولین کاهش پایه پولی اعلام شود به معنی رشد منفی است؛ اما اینجا با کاهش رشد پایه پولی مواجه هستیم به بیانی سرعت رشد پایه پولی کمتر شده است.

به گفته بغزیان، رشد پایه پولی ناشی از کسری بودجه و سیاست‌های اقتصادی دولت است، درحالی‌که درآمد رشد نداشته است.

وی می‌افزاید: کاهش رشد پایه پولی هنر نیست، به بیانی بانک مرکزی از اندک اختیارات خود بهره برده و سرعت رشد پایه پولی را کنترل کرده است، اما اگر شنیده شود که رشد پایه پولی منفی شده می‌توان علت‌یابی را به شکل دقیق بررسی کرد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تصریح می‌کند: تا به امروز مشاهده نشده که پایه پولی منفی شود؛ اما همیشه به‌گونه‌ای عنوان می‌شود که دستاورد عظیمی حاصل شده، درحالی‌که سرعت رشد این متغیر نسبت به دوره مشابه کمتر شده است.

اقدامات بانک مرکزی در کاهش رشد پایه پولی مشهود است

بغزیان با بیان اینکه تیم جدید بانک مرکزی ملاحظات خاصی را به‌منظور کنترل پایه پولی در نظر گرفته، اعلام می‌کند: رئیس‌کل بانک مرکزی در مقابل برخی از اقدامات نظیر چاپ پول و استقراض از این نهاد مقاومت داشته است که نتیجه آن همین کاهش سرعت رشد پایه پولی بوده است.

وی می‌افزاید: رشد پایه پولی تورم‌زا است و امیدواریم زمانی این متغیر منفی شود که نیازمند افزایش اختیارات بانک مرکزی به‌منظور مقابله با زیادخواهی دولت است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیرامون اقداماتی که منجر به کاهش رشد پایه پولی می‌شود، اعلام می‌کند: کاهش بدهی دولت به بانک مرکزی مرتبط بوده و هر اقدامی که سبب کاهش رشد پایه پولی گردد در نهایت منجر به افت تورم و هدایت نقدینگی به سمت تولید خواهد شد.

کاهش تورم تحت سیاست‌های صحیح بانک مرکزی

بغزیان در بخش دیگری از اظهارات خود پیرامون تورم در سال جاری اعلام می‌دارد: تحت مدیریت بانک مرکزی با وجود حوادث سیاسی همچنان نرخ ارز ثابت است، هر چند عده‌ای با بازارگرمی به دنبال افزایش نرخ مسکن، خودرو و ارز هستند.

وی ادامه می‌دهد: با وجود جنگ در غزه اما در کشورهای جهان شاهد رشد قیمت‌ها نبوده‌ایم؛ اما برخی در ایران با هوچیگری به دنبال افزایش نرخ ارز و برخی از کالاها هستند و با این ادعا که نرخ ارز باید رشد پیدا کند به دنبال جریان‌سازی منفی در اقتصاد ایران هستند.

عضو هیئت‌علمی در انتها اعلام می‌کند: تیم مدیریت بانک مرکزی به مسائل ارزی کاملاً اشراف دارد و با رشد اختیارات این نهاد، بانک‌ها و دولت‌ها قادر نیستند کسری خود را از نهاد متولی پولی و مالی کشور تأمین کند، البته تیم بدنه بانک مرکزی تغییر نکرده است، اما مقاومت رئیس این نهاد در مقابل سیاست‌های اشتباه تا به امروز اتفاقات مثبتی را رقم زده است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!