اقتصاد ایران

انحلال موسسه مالی نور به زیان بانک ملی نیست

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، سید احسان خاندوزی، در آئین نکوداشت روز حسابدار با اشاره به لزوم وجود شفافیت مالی برای تعالی، توسعه و عدالت اقتصادی اظهار کرد: اگر سیاست‌گذاری را علم اتخاذ تصمیم‌های درست در اداره کشور می‌دانیم، برای این تصمیم‌های درست و بهینه در کشور، نیازمند اشراف دقیق بر اطلاعات مالی در اقتصاد هستیم. این اشراف جز از طریق حسابداری‌های حرفه‌ای و جامع و مستقل میسر نمی‌شود و تا این گزارشگری مالی دقیق وجود نداشته باشد، سیاست‌گذار این فرصت را نخواهد داشت تا در زمان خودش تصمیم درست بگیرد، از طرفی گزارشگری مالی در واقع شبکه عصبی اقتصاد است و حسابداران و حسابگران همین شبکه‌های عصبی است.

وی افزود: هر چقدر پیامی که از وضعیت بازیگران اقتصادی به خود بازیگر اقتصادی و حرفه و صنعت و بازاری که وجود دارد و در لایه بالاتر به حکمران، حتماً زمینه‌ساز اتخاذ تصمیمات درست است. هر قدر سیاست‌گذاران مطلع شوند که نقش حرفه حسابداری چقدر مهم است، به‌طور حتم اتکاها به گزارش‌های تولید شده توسط حسابداران بیشتر خواهد شد.

ضریب نفوذ خدمات حسابداری در کشور پایین است

خاندوزی گفت: ما برای کمک به اثربخشی بیشتر گزارشگری مالی، برای اتخاذ تصمیم درست و ارائه تصویرهای واقعی آمادگی کامل داریم. ضریب نفوذ خدمات حسابداری در کشور پایین است و متأسفانه حتی این مشکل به سیاست‌گذار خوب منتقل نشده است که در اینجا ضعف‌هایی وجود دارد و باید تمهیداتی در این خصوص اندیشه شود.

وی ادامه داد: چرا نباید اعتماد کافی به سندهای حسابداری وجود داشته باشد و بسیاری به اطلاعات مالی اعتنا نکنند. در همین راستا ما باید به سمت اثربخشی گزارشگری‌های مالی قدم برداریم. متأسفانه حرفه حسابداری از وجود رقابت‌های مخرب رنج می‌برد و نرخ‌شکنی‌ها در این حوزه وجود دارد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: دومین نکته که وجود دارد مسئله حکم رانی در داخل خود حرفه است. مراودات مالی در دو دهه اخیر به شکل بسیار پرشتابی تغییر کرده است، بنابراین گزارشگری مالی نیز باید با این تحولات به سرعت اصلاح شود و ارتقا پیدا کند. اما امروز با توجه به اینکه اقتصاد جهان و اقتصاد ایران تغییرات گسترده‌ای کرده نمی‌شود به سبک و سیاق سابق گزارش‌ها را ارائه داد. امروز با توجه به پیشرفت‌ها ما باید بلافاصله شاهد گزارش‌های پایان دوره‌ای، فصلی و میان‌دوره‌ای باشیم.

خاندوزی گفت: یکی از نخبگانی‌ترین مجموعه‌های کشور به‌طور قطع مجموعه حسابداران و حسابرسان هستند. بسیاری از بخش‌های اقتصادی اساساً تصویر درستی از آنچه می‌تواند حرفه آن را به سامان کند، ندارد و نقش حرفه را به خوبی نمی‌شناسند. به عنوان مثال قانون‌گذار می‌تواند با مشورت با جامعه حسابداران به تدوین قانون‌های دقیق‌تر و بهینه‌تر بپردازد.

تصویرسازی نادرست از اطلاعات مالی منجر به گمراهی افکار عمومی خواهد شد

وزیر اقتصاد با اشاره به انحلال مؤسسه مالی نور و ادغام آن با بانک ملی گفت: از سال‌ها قبل، فلان مؤسسه مالی در کشور سال‌های سال ناتراز بوده است و برخی دوستان می‌گفتند باید هرچه زودتر منحل شود. دوره‌های قبلی گذشت و تصمیمی گرفته نشد، اما در دولت جدید به سرعت با این موسسه‌ها برخورد شد؛ متأسفانه تصویری که در بیرون شکل گرفته این است که هزینه‌ای از جیب مردم خارج شده و گویی بانک ملی هم اکنون زیان کرده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که همه این موارد قابل پیش بینی بوده و پیش بینی شده است. اینکه چه دارایی‌هایی به بانک ملی منتقل شود و بانک مرکزی چه خط اعتباری به بانک ملی تخصیص دهد تا این بانک دچار ضرر نشود، همگی تدبیر شده و این موضوع به‌خاطر نبود تصویرسازی درست توسعه جامعه های نخبگانی در کشور است. همین موضوع ساده تفاوت بین ناترازی در دارایی بدهی و درآمد هزینه اگر برای جامعه تصویرسازی می‌شد هم‌اکنون مردم فکر نمی‌کردند که بانک ملی ضرر کرده است.

افشای ۲ هزار صورت مالی تا پایان سال

خاندوزی در پایان با اشاره به فعالیت‌های وزارت اقتصاد در راستای ایجاد شفافیت در اقتصاد کشور گفت: تا پایان سال ۲۰۰۰ صورت مالی که تا یکی دو سال پیش افشا نمی‌شد، افشا خواهد شد و این اهتمام برای شفافیت مالی ادامه‌دار خواهد بود.

منبع: تسنیم

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!