اقتصاد ایران

ایران در حوزه صادرات توانمندی‌های فناوری در تراز بین المللی قرار گرفته است

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، سیدرضا مرتضوی صبح امروز _چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت_ در نشست صمیمانه با تشکل‌های کارگری استان اصفهان اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در نگاه مکتبی ما به آن پرداخته می‌شود موضوع کار و کارگر است.

وی افزود: موضوع کار و کارگر جایگاه کمال یافته‌ای در دین ما دارد به طوری که در سیر تاریخی می‌بینیم همه انبیا و اولیای الهی در توصیه‌های آسمانی خود به ویژه در اسلام جایگاه ویژه و متفاوتی برای جوهره کار و کارگر بیان کرده‌اند؛ تقدیس کار و کارگر و همسنگ بودن جان دادن او در حین کار با شهادت در راه خدا، تبیین می‌کند که باید چه نگاهی به جامعه کارگری داشته باشیم.

استاندار اصفهان ادامه داد: یکی از اقشاری که به طور ویژه در پیروزی انقلاب اسلامی نقش آفرینی کردند تا استقلال و آزادی به جامعه بازگردد کارگران بودند که با میدان داری خود کاری کردند کشوری که در حضیض ذلت بود به اوج عزت رسیده است.

استاندار اصفهان با اشاره به مکتوبات عوامل پهلوی از وضعیت ایران قبل از انقلاب اسلامی ابراز کرد: به گفته این عوامل ما در گذشته اراده اینکه از مرزهای جغرافیایی خود دفاع کنیم را نداشتیم و چند نقطه مانند بحرین را با گوشه چشم انگلیس‌ها واگذار کردیم.

وی تاکید کرد: اگر عزت امروز کشور در دنیا به نحوی شده که عملیات وعده صادق انجام می‌شود، مرهون زحماتی است که شما کارگران کشیده‌اید، به طوری که در حوزه صادرات توانمندی‌های فناوری در تراز بین المللی قرار گرفته ایم، امروز بسیاری از اتفاقاتی که در عرصه بین‌المللی می‌افتد را منتسب به ایران و تجهیزات ایران می‌دانند این در حالی است که دشمن تلاش می‌کند با بمباران تبلیغاتی کف دست ما را خالی نشان دهد و می‌بینیم کشوری که در دفاع مقدس همه دنیا تلاش می‌کردند کالایی به آن صادر نشود امروز همه تلاش می‌کنند کسی از آن فناوری خریداری نکند.

مرتضوی با اشاره به برگزاری کنفرانس علوم و فنون هسته‌ای در اصفهان یادآور شد: در این کنفرانس حاضران از پیام‌های پیشتازانه انرژی هسته‌ای در ایران به شگفتی درآمده‌اند و همه اینها مرهون مجاهدت‌ها و تلاش کارگرانی است که در این سرزمین عرق ریخته‌اند اما باید توجه داشت که تلاش دشمن نباید در نگاه وحدت آفرین کشور تأثیر بگذارد.

وی افزود: حسب همین شرایط متناسب با شعار سال باید همت متفاوتی داشته باشیم، رویکرد دولت در حوزه مباحث تولید بسیار متفاوت از گذشته بوده است و با استفاده از تجربیات گذشته سیاست و راهبردی را در اختیار ما گذاشته است.

وی با اشاره به راه اندازی واحدهای راکد و کاهش نرخ بیکاری در استان به ۸.۶ درصد، تشریح کرد: امیدواریم این روند امتداد داشته باشد، رویکرد دولت مسامحه و کنار گذاشتن نیست اما دولت همواره به مسئولان تاکید کرده که به صلاح جایگاه خود کار نکنید بلکه کار باید به نفع مردم باشد.

استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه بخشی از مسائل کارگران نیازمند داشتن زیرساخت‌های قانونی است و بخشی نیاز به هماهنگی در سطح ملی یا استانی دارد، ادامه داد: تشکل‌های کارگری لیست مطالبات خود را در اختیار کمیسیون کارگری استانداری قرار دهند تا برای آن مسیر تعریف کنیم.

وی ابراز کرد: من تفاوتی بین دولت و ملت قائل نیستم و پیوستگی بین حاکمیت و مردم در کشور ما نهادینه شده است، مسئولان روزی مطالبه داشته اند و امروز باید پاسخگو باشند، مهمترین مؤلفه قدرت در جمهوری اسلامی چه در شکل‌گیری و چه در مسیر رشد و ثبات حضور مردم و سرمایه اجتماعی نظام است و دشمن از همین انسجام ملی ما هراس دارد نه از موشک‌های ما.

مرتضوی با تاکید بر پیگیری مسائل کارگران توسط معاونت‌های مربوطه گفت: در جلسه سال آینده روز کارگر نتیجه پیگیری مطالبات کارگران اعلام خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال یکی از تشکل‌ها مبنی بر اختلاف بین دانشگاه علوم پزشکی و تأمین اجتماعی یادآور شد: این اختلاف به دلیل جمعیت تحت پوشش تأمین اجتماعی استان است، به طوری که انباشته بدهی‌های جمعیتی که از تأمین اجتماعی خدمات می‌گیرند از توان دانشگاه علوم پزشکی خارج می‌شود.

وی در ادامه با برگزاری یادواره‌ای برای گرامیداشت کارگران فوت شده در حوادث حین کار موافق کرد و افزود: اگر حال جامعه کارگری خوب باشد حال همه جامعه خوب خواهد بود.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!