اقتصاد ایران

تامین ۹۸ درصد بودجه استان اصفهان از طریق مالیات/ تنها هدف سازمان مالیاتی تأمین بودجه نیست

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، احمدرضا مدبرنیا امروز _جمعه پانزدهم تیر_ در خطبه‌های پیش از نماز جمعه اصفهان اظهار کرد: شانزدهم تا بیست‌وسوم تیر به‌عنوان «فرهنگ‌سازی امور مالیاتی» نام‌گذاری شده است تا اقدامات مالیاتی نظام کشور را تبیین کند.

وی با بیان اینکه سازمان مالیاتی توانسته است تا حد زیادی اتکا به درآمدها نفتی را قطع و حرکت پرشتاب را به سمت اقتصاد غیر نفتی طی کند، افزود: این اقدام با استفاده از برنامه‌هایی همچون برنامه هفتم توسعه و سایر برنامه‌ها که در راستای برنامه‌های عملیاتی سازمان تبیین شده، انجام می‌شود، همچنین در این راستا از نظر صاحب‌نظران و کارشناسان که در راستای ایجاد یک سازمان پویا اثرگذار است استفاده شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با بیان اینکه اگر نظام مالیاتی بر مبنای یک برنامه عملیاتی مدون اجرا شود، کشور را از یک اقتصاد تک محصولاتی به درآمد پایدار اقتصادی می‌رساند، تصریح کرد: اگر امروز تحریم‌های ناجوان‌مردانه ایجاد شده تا اقتصاد ما را نابود کند، با برنامه‌ریزی مالیاتی خواهیم توانست اقتصاد را بدون اتکا به نفت پویا کنیم.

مدبرنیا با بیان اینکه راه‌اندازی سیستم هوشمند مالیاتی و ایجاد عدالت اقتصادی از جمله برنامه‌های اثرگذار است، گفت: در حال حاضر در تمام اقتصادهایی که به سمت پیشرفت حرکت می‌کنند، مالیات موجب جلوگیری از مواردی همچون دلالی شده است.

وی با بیان اینکه توانستیم در سه ماه اول سال بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان مالیات وصول و به حساب خزانه واریز کنیم، خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز بالغ بر ۴۳ هزار میلیارد تومان مالیات وصول و واریز شد، البته ۹۸ درصد بودجه استان را مالیات تأمین می‌کند که در راستای توسعه و آبادانی هزینه می‌شود.

مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان با بیان اینکه سهم ارزش افزوده چهار درصد از مالیات است، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳,۲۰۰ میلیارد تومان به حساب شهرداری، دهیاری و فرمانداری‌ها واریز شد و سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت عوارض پرداخت شد که نسبت به دوره مشابه ۴۰ درصد رشد داشت، این مبلغ مالیات منجر به افزایش رفاه اجتماعی و آبادانی استان می‌شود.

مدبرنیا با اشاره به اقدامات سازمان در سال گذشته و جاری اظهار کرد: اجرا شدن سامانه مودیان از جمله این اقدامات است؛ ملاک امر این سامانه در پرداخت مالیاتی هوشمندی و داده‌محوری است، در اجرای ماده ۴ پایانه‌های فروشگاهی، مأموران مالیاتی اجازه ورود به محل فعالیت نخواهند داشت، مشروط بر اینکه سامانه مودیان را متصل کند.

وی با بیان اینکه تنها هدف سازمان مالیاتی تأمین بودجه نیست، بلکه نظم و انضباط مالی نیز جزو وظایف است، گفت: نگاه سازمان در راستای بهبود کسب و کار و تکریم مودیان و تصمیم‌گیری جدی برای جلوگیری از فرار مالیاتی است‌؛ بسیاری افراد عقیده دارند که عدالت مالیاتی اجرا نمی‌شود، با اجرای سامانه مودیان به عدالت مالیاتی خواهیم رسید.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با بیان اینکه احضارنامه مالیاتی پیش فرض برای اولین بار اجرا می‌شود، ادامه داد: مودیان می‌توانند میزان درآمد، هزینه و مالیات خود را مشخص کنند.

مدبرنیا با بیان اینکه افرادی که سال ۱۴۰۲ میزان فروش آن‌ها تا ۱۸ میلیارد تومان باشد نیاز به احضار نامه نخواهند داشت، افزود: برای صاحبان مشاغلی که بیش از ۱۸ میلیارد تومان درآمد داشته و در گروه دوم و سوم باشند، احضارنامه پیش‌فرض تهیه می‌شود که مشخص می‌شود چه مقدار درآمد و هزینه داشته است و اگر مطابقت داشت تأیید و برای سارمان ارسال می‌کنند.

خبر در حال تکمیل است…

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!