دسته بندی نشده

تحلیل بنیادی سرود/ تامین مالی برای طرح های توسعه

سیمان شاهرود

شرکت سیمان شاهرود در تاریخ 26/09/1363 تحت شماره 212 در اداره ثبت شرکتهای شهرستان شاهرود ثبت شده است. در ابتدا، این شرکت سهامی خاص بود، اما بعداً با صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخه 14/03/1366 به سهامی عام تغییر یافت. این شرکت در تاریخ 18/5/1377 با ظرفیت سالیانه 690000 تن سیمان بهره برداری را آغاز کرد. از آن زمان بهره برداری شرکت با چندین پروانه افزایش ظرفیت تا تاریخ 19/12/1399 به شماره 123/88152 به 1809600 تن سیمان سالیانه در سه شیفت افزایش یافت. همچنین، در تاریخ 19/12/1399، این شرکت پروانه بهره برداری با ظرفیت 124.200 تن قطعات بتنی مسلح ، غیرمسلح و بتن سیال معمولی دریافت کرد، اما هنوز جواز تاسیس اخذ نشده است و هیچگونه عملیات اجرایی آغاز نشده است. از مهرماه 1400، شرکت در تولید محصولات بتنی برای مصارف داخلی و دیوارکشی اطراف کارخانه آغاز کرده است. در حال حاضر، جواز تاسیس در حال اخذ است و برای راه اندازی و بهره برداری نرسیده است. علاوه بر این، شرکت درحال خرید ماشین آلات تکمیلی و در نهایت راه اندازی و تولید محصولات بتنی است. در دوره مالی مورد گزارش، شرکت سیمان شاهرود با حجم فروش  1 میلیون و 300 تن تا 1 میلیون و 450 هزار تن سهم 2.2% در کل کشور را از لحاظ تناژ فروش دارد.

ترکیب سهامداران سرود مطابق با نمودار زیر می باشد:

محل قرارگیری دفتر شرکت:

 

 

محل قرارگیری معادن:

ضمنا قابل ذکر است که طبق گزارش انجمن صنفی سیمان، سیمان شاهرود تنها کارخانه تولیدی سیمان در استان سمنان می باشد.

 

مفروضات تحلیل:

 

روند تولیدات: 

ظرفیت تولید اسمی سیمان سرود حدود 1میلیون و 800 هزار تن و ظرفیت اسمی کلینکر شرکت 1 میلیون و 740 هزار تن می باشد. این شرکت به صورت تاریخی حدود 80 درصد از ظرفیت خود تولید داشته است و در نتیجه ظرفیت عملی تولید سیمان شرکت در حدود 1 میلیون و 450 هزار تن می باشد. شرکت در 9 ماهه 1402 امار بسیار خوبی از نظر تولید سیمان داشته است به طوریکه با نگاه به نمودار بالا متوجه می شویم، درصورت تداوم روند فعلی، شرکت می تواند آمار تولیدات 1399 که برابر با 1 میلیون 630 هزارت تن بوده را تکرار کند. با اینحال با فرض محافظه کارانه ای مقدار تولیدات شرکت در این تحلیل برابر با میانگین ظرفیت عملی که حدودا 1 میلیون و 450 هزار تن می باشد، قرار داده شده است.

قیمت گذاری محصولات صادراتی شرکت به صورت کمیسیون های فروش ، مصوبات هیئت مدیره و همچنین کشش بازار تعیین می شود و محصول فروش رفته از طریق مبادی رسمی گمرکی با پروانه سبز گمرکی خارج شده و در نهایت ارز حاصل از فروش از طریق سامانه های نیما ، سنا و صرافی های مجاز در بازار متشکل ارزی و سامانه جامع تجارت به فروش رسیده و مبالغ ریالی حاصله به حساب شرکت واریز می گردد. شرکت به طور معمول ارز خود را بلافاصله پس از دریافت در سامانه های مربوط عرضه کرده و به تعهدات خود عمل می نماید بنابراین مقادیر تسعیر ارز در شرکت چندان رقم های بالای نمی باشند مگر زمان جهش های ارزی. میانگین نرخ فروش صادراتی محصولات کلینکر و سیمان در نه ماهه به ترتیب 32 دلار و 33 دلار می باشد که این نرخ برای سیمان وکلینکر در دوره مشابه سال قبل 32 دلار بوده است و این مقادیر با نرخ ارز بازار متشکل ارزی محاسبه و از خریدار دریافت شده است.

 

نرخ معاملات بورس کالا

 

 

نرخ معاملات بورس کالا (دلاری)

 

همانطور که در نموار بالا قابل مشاهده است، نرخ فروش سیمان شرکت در بورس کالا در حوالی 20 دلار معامله می شود که چندان نرخ مناسبی در مقایسه با سایر رقبا در کشور نیست و جز 25 درصد پایین رتبه بندی شرکت های سیمانی از منظر نرخ فروش می باشد. در این شرایط شرکت به درستی به دنبال کاهش هزینه مواد مصرفی با تاسیس کارخانه گچ و همچنین ایجاد موجودی قابل توجه مارل رفته است که تا حدودی می تواند به کاهش هزینه ه منجر شود.

مطابق با گزارش هیئت مدیره شرکت در 9 ماهه 1402، سرود همچنان به حدود 580 میلیارد تومان منابع مالی جهت تکمیل طرح های خود نیاز دارد که محل تامین مالی شرکت نیز تسهیلات کم بهره، فروش نقدی محصولات و سود سپرده بانکی عنوان شده است.

طبق برآورد شرکت، سرود د 1402 حدود 128 میلیارد تومان هزینه مالی داشته که این مبلغ با توجه به دریافت تسهیلات 1.1 همتی در کل دوره و همچنین سررسید آنها که تا انتهای 1402 می باشد، قابل بحث بوده و به نظر می رسد مبلغ هزینه مالی می تواند حتی تا حدود 193 هزار میلیارد تومان نیز (در صورت عدم دریافت تسهیلات جدید در 3 ماهه اخر سال) برسد. این موضوع یکی از موانع اصلی تخمین سود شرکت برای سال مالی 1402 می باشد.
البته قابل ذکر است که سرود در 12 ماهه 1401 حدود  477 میلیارد تومان سپرده بانکی داشته و با نرخ اسمی23 ،  18 درصد و 16 درصد و 4 درصد (حدود 17 درصد به صورت تجمعی) سود حاصل از سپرده گذاری داشته است و انتظار می رود شرکت بتواند حدود 140 میلیارد تومان برای 1402، درآمد غیرعملیاتی از محل سود سپرده شناسایی نماید.

بهای تمام شده:

ساختار بهای تمام شده شرکت مطابق با نمودار های زیر می باشد:

 

 

جمع بندی:

شرکت سیمان شاهرود با 80 درصد ظرفیت اسمی به تولید می پردازد. این شرکت حدود 2.2 درصد از بازار سیمان کشور را در دست داشته و حدود 1 میلیون و 450 هزار تن سیمان در هر سال مالی تولید می نماید. شرکت از منظر نرخ فروش چندان شرایط خوبی ندارد و نرخ فروش سیمان داخلی شرکت در حدود 20 دلار می باشد. همچنین نرخ صادرات کلینکر و سیمان شرکت نیز در حوالی 30 دلار قرار داشته که نرخ قابل قبولی می باشد اما با توجه به اینکه محل قرارگیری کارخانه سرود در سمنان می باشد، فروش صادراتی شرکت نیز چندان تضمین شده نیست، همچنین هزینه حمل بالای سرود نیز یکی از موانع فروش صادراتی می باشد. اما شرکت طرح ای توسعه ای به منظور کاهش هزینه های تولید در دست داشته که تکمیل آنها، که عمدتا تا انتهای 1403 است، نیازمند حدود 580 میلیارد تومان منابع مالی دیگر می باشد. شرکت انتظار دارد که این منابع مالی را از محل دریافت تسهیلات، سود سپرده و فروش نقدی دریافت نماید که مورد اول تا 9 ماهه 1402 حدود 100 میلیارد تومان هزینه مالی به همراه داشته است و برآورد شرکت افزایش این مبلغ به میزان 28 میلیارد دیگر تا انتهای 1402 می باشد. قابل ذکر است که افزایش هزینه مالی به میزان 65 تا 70 میلیارد تومان از مبلغ برآوردی شرکت یکی از ریسک های فعلی شرکت در سال مالی جاری است، همچنین درصورتیکه سرود برای تکمیل طرح های خود مجبور به تامین مالی کل 580 میلیارد تومان با دریافت تسهیلات با نرخ های 23 تا 25 درصد گردد، هزینه مالی شرکت برای 1403 می تواند حتی به 200 میلیارد تومان نیز برسد و این موضوع چالش قابل توجهی برای مدیریت شرکت خواهد بود. با مفروضات مطرح شده انتظار می رود این شرکت برای 1402 (با فرض فروش 1 میلیون 450 هزار تنی سیمان) در حوالی 630 میلیارد تومان و برای 1403 حدود 685 میلیارد تومان سود خالص محقق نماید.

 

منبع خبر :دیلی تحلیل

سلب مسئولیت: محتوای تحلیلی فوق منعکس کننده نظر کارشناسان بوده و هیچ توصیه ای برای خرید و فروش در بازار های مالی و سهام نمی باشد .بنابراین مسئولیت تصمیم گیری برای خرید و فروش براساس اطلاعات ، اخبار و تحلیل ها به عهده فرد معامله گر، می باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا