اقتصاد ایران

تعیین دستمزد کارگران در آخرین ساعت‌های سال

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، نشست‌های دنباله‌دار اعضای شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال آینده از اواخر زمستان آغاز شد اما با وجود رایزنی‌های گوناگون هنوز توافقی میان نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت امضا نشده است.

علیرضا میرغفاری؛ نماینده کارگری در جلسات شورای عالی کار در این باره به سرمایه ایرانی می‌گوید: آخرین جلسه شورای عالی کار بعد از ظهر امروز و با حضور شرکای اجتماعی برگزار می‌شود تا توافق نهایی صورت گرفته و مبلغ حداقل دستمزد پیش از آغاز تعطیلات نوروز اعلام شود.

تازه‌ترین نشست این شورا، شنبه این هفته برگزار شد اما بدون نتیجه ماند و نمایندگان کارگری، اختلاف اصلی کارگران با دولت و کارفرما در جلسات امسال شورای عالی کار را موضوع هزینه‌های سبد معیشت می‌دانند و بر این باورند که با ارائه سبد غذایی انیستیتو تغذیه، ارزان سازی سبد معیشت در دستور کار بوده است.

بر اساس ماده ۴۱ قانون کار شورای عالی کار همه ساله موظف است میزان حداقل حقوق کارگران را مطابق با تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی و هزینه سبد معیشت تعیین کند اما هنوز شرکای اجتماعی بر دستمزد به نتیجه قطعی نرسیده‌اند.

میرغفاری جلسه امروز را به احتمال زیاد آخرین نشست شورای عالی کار دانست و گفت: در نشست امروز یا توافق نهایی بین کارگران، کارفرمایان و دولت درباره حقوق کارگران مشخص می‌شود و یا رقم نهایی تصویب و اعلام خواهد شد.

نماینده کارگری در جلسات شورای عالی کار با اشاره به پیشنهاد حداقل سبد معیشتی ۱۵.۲۰۰ میلیون تومانی از سوی کارفرمایان اظهار کرد: این رقم از سوی دولت و نماینده کارفرما به ۱۶.۱۰۰ میلیون تومان رسید در حالی که عدد استخراجی ما ۲۱.۶۶۸ میلیون تومان است و با توجه به تورم ۲۵ درصدی ما به عدد ۲۷ میلیون و ۸۰ هزار تومان رسیدیم.

نمایندگان کارگران با تأکید بر لزوم حفظ قدرت خرید کارگران تاکنون با پیشنهادات دو ضلع دیگر شورای عالی کار موافقت نکردند و به همین دلیل ادامه جلسه و تصمیم‌گیری نهایی درباره دستمزد کارگران به جلسه امروز موکول شده‌است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!