دسته بندی نشده

تغییر نرخ ارز نیمایی در نظام دو نرخی، کمکی به بهبود شرایط نمی‌کند

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،رئیس هیات مدیره مجمع واردات تعیین ۲۸ هزار ۵۰۰ تومان برای ارز نیمایی را تنها تغییر یک عدد توصیف کرد که به بهبود شرایط اقتصادی و تجاری کشور کمکی نمی‌کند چون تا زمانی که دو نرخ ارز نیمایی و ارز آزاد در کشور جاری باشد، زمینه پول‌دار شدن عده‌ای خاص را فراهم کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،نوسانات ارزی و افزایش بهای دلار تا ۴۴ هزار تومان در روزهای گذشته موجب شد تا ابتدا معاون ارزی و به دنبال آن رئیس‌کل بانک مرکزی تغییر کند. بدون شک این نوع تغییرات نمی‌تواند در مقابله با نوسانات ارزی راهکار جدی باشند. دولت مجبور است برای مدیریت بازار دست از دخالت‌های مستقیم بردارد و اجازه دهد در چارچوب یک تعامل پویا بین عرضه و تقاضا، نرخ ارز در بازار مشخص شود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،علیرضا مناقبی، رئیس هیات مدیره مجمع واردات در گفت‌وگو با «اتاق ایران آنلاین» نیز بر لزوم فاصله گرفتن دولت از نرخ‌گذاری دستوری ارز تاکید کرد و گفت: اقتصاد یک موجود زنده بوده و محل تعامل است و فقط باید با سیاست‌گذاری‌های علمی به سمت‌وسوی موردنظر هدایت شود. بنابراین تعیین ۲۸ هزار و ۵۰۰ به عنوان نرخ ارز نیمایی فقط یک تغییر عدد است و نمی‌تواند در بهبود شرایط کارساز باشد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،این فعال اقتصادی وجود ارز نیمایی و ارز آزاد در اقتصاد کشور را محلی برای ایجاد رانت و پول‌دار شدن عده‌ای خاص عنوان کرد که به هیچ‌وجه به نفع مردم و تجار واقعی و خوش‌نام کشور نیست.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،او درس نگرفتن از تجربیات گذشته و تجربیات کشورهای موفق جدای از هرگونه منافع فردی و گروهی را نقطه ضعف تصمیم‌گیران کشور دانست و ادامه داد: هر فردی که سکان اداره بانک مرکزی را به عهده بگیرد با فرد قبلی تفاوتی نمی‌کند، چون درک درستی نسبت به مسائلی ارزی و اداره بانک مرکزی وجود ندارد. بنابراین باید به جای تغییر افراد، روی تغییر سیاست‌ها و رویکردها تمرکز کرد.

منبع خبر : اتاق ایران آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!