اقتصاد ایران

توجه هم‌زمان به عرضه و تقاضای مسکن در دولت سیزدهم

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت راه و شهرسازی، ابوالفضل نوروزی در نشست خبری عملکرد دولت سیزدهم در حوزه بازار مسکن اظهار کرد: در این دولت قوانین مهمی از جمله قانون تنظیم و ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها و قانون الزام به ثبت رسمی اموال غیرمنقول تدوین و تصویب شد که بسیاری از مشکلات بازار مسکن در کشور را رفع می‌کند.

وی افزود: قانون الزام به ثبت رسمی اموال غیر منقول ۱۰ سال بود توسط کارشناسان در حوزه‌های مرتبط پیگیری می‌شد و یک‌بار نیز مقام معظم رهبری در این باره اظهار نظر کردند که دو سال بین مجلس و شورای نگهبان در رفت آمد بود، سپس در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد و سرانجام سیزدهم خرداد ۱۴۰۳ ابلاغ شد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی و مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن تصریح کرد: اگر میلیون‌ها مسکن بسازیم و نتوانیم بازار توزیع را مدیریت کنیم به نتایج مورد نظر نمی‌رسیم، پس باید بازار عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم.

نوروزی با بیان اینکه در دولت سیزدهم طرف عرضه را فعال کردیم، گفت: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت است و برای نخستین بار در این دولت مورد توجه قرار گرفت، همچنین برخی اقدامات نیاز به قانون‌گذاری داشت که قانون ساماندهی بازار زمین مسکن و اجاره‌بها و قانون ثبت اموال غیرمنقول تدوین شد تا از سوداگری و سودجویی جلوگیری شود.

وی با اشاره به قانون الزام به ثبت اموال غیرمنقول بیان کرد: وضعیت معاملات در بازار مسکن به شکلی است که فرد می‌تواند یک ملک را به نفرات متعددی بفروشد که با اجرای این قانون جلوی آن گرفته می‌شود.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن افزود: نکته دیگر موضوع پیش فروش است که در کشورهای توسعه یافته برای ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در کشور ما در فرایند پیش‌فروش، به دلیل مشکلات موجود و فروش یک واحد به چند نفر در دوران پیش‌فروش، اعتماد عمومی سلب شده است.

نوروزی تصریح کرد: پیش‌فروش، برای کشور ما که هر سال با تورم مواجه است، بازار امنی است و مردم در دوران تورمی می‌توانند از این طریق پس از سه سال خانه‌دار شوند. در این رابطه بندهای مربوط به پیش‌فروش در قانون اصلاح شده است.

وی در ادامه نکته سوم این قانون را تکمیل زیرساخت‌های اطلاعاتی بازار مسکن عنوان کرد و گفت: اطلاعاتی از ملک، مالک و ساکنان آن وجود ندارد، اما با تصویب قانون الزام به ثبت اموال غیرمنقول و قانون سامانه ساماندهی بازار مسکن به‌راحتی می‌توانیم معاملات مکرر و سایر معاملات را بررسی و پیگیری کنیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در رابطه با قانون الزام به ثبت اموال غیرمنقول و قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره با دستور وزیر راه و شهرسازی هر هفته جلساتی با مسئولان حوزه قضائی کشور در حال برگزاری است تا نسبت به شناسایی چالش‌های مرتبط با این قانون به‌منظور جلوگیری از سرپیچی و تخلف از آن اقدام شود.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!