اخبار اقتصادیپترو پالایش

تولید نفت ایران ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت / رتبه دوم ایران در رشد تولید اعضای اوپک

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) به صورت فصلی گزارشی از تحولات انرژی جهان منتشر می‌کند، در بخشی از این گزارش به وضعیت تولید نفت اعضای اوپک پرداخته شده است.

بر اساس این گزارش تولید نفت ایران در اولین فصل سال میلادی جاری با افزایش ۴۰ هزار بشکه‌ای به مقدار دو میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز رسیده است، این در حالی است که نرخ رشد تولید نفت اعضای اوپک در اولین فصل ۲۰۲۳ منفی و تولید آن‌ها کاهش پیدا کرده است.

در این بین ایران با رشد ۱.۵ درصدی (۴۰ هزار بشکه) نیجریه با رشد ۱۵ درصدی (۱۷۰ هزار بشکه) عملکرد مثبت داشته‌اند و از نظر عملکرد ایران رتبه دوم را دارد، قابل ذکر است عربستان که بزرگترین عضو اوپک به شمار می‌آید در سه ماه نخست ۲۰۲۳ با کاهش تولید ۴.۵ درصدی (۴۸۰ هزار بشکه‌ای) مواجه شده است.

مجموع تولید نفت اعضای اوپک در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ با کاهش ۴۸۰ هزار بشکه‌ای به ۲۸ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه نفت در روز رسیده است، در این کاهش تولید، عربستان با کاهش ۴۸۰ هزار بشکه‌ای در روز سهم قابل توجهی داشته است.

روند چهار ساله تولید نفت در ایران

همانطور که در نمودار زیر مشخص است، تولید نفت ایران آخرین بار در ژانویه ۲۰۱۹ به تولید دو میلیون و ۶۵۰ هزار بشکه نفت در روز رسیده بود و پس از آن تا سال ۲۰۲۱ تقریباً سیر نزولی داشت.

تولید نفت ایران ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت / رتبه دوم ایران در رشد تولید اعضای اوپک

اما در مرداد ماه ۱۴۰۰ (آگوست ۲۰۲۱) دولت سیزدهم کار خود را با تولید دو میلیون ۴۵۰ هزار بشکه نفت در روز آغاز کرد و در آپریل ۲۰۲۳ با افزایش ۲۰۰ هزار بشکه‌ای نفت در روز نسبت به آگوست ۲۰۲۱، تولید نفت ایران به دو میلیون ۶۵۰ هزار بشکه نفت در روز (معادل تولید در ژانویه ۲۰۱۹) رسید، در مجموع تولید نفت در دولت سیزدهم علیرغم تحریم‌ها روند صعودی داشته است.

تاریخ میلیون بشکه نفت در روز
Aug-۲۱ ۲.۴۵
Sep-۲۱ ۲.۴۵
Oct-۲۱ ۲.۴۵
Nov-۲۱ ۲.۴۵
Dec-۲۱ ۲.۴۵
Jan-۲۲ ۲.۵۰
Feb-۲۲ ۲.۵۵
Mar-۲۲ ۲.۶۰
Apr-۲۲ ۲.۶۰
May-۲۲ ۲.۵۰
Jun-۲۲ ۲.۵۰
Jul-۲۲ ۲.۵۰
Aug-۲۲ ۲.۵۵
Sep-۲۲ ۲.۵۳
Oct-۲۲ ۲.۵۵
Nov-۲۲ ۲.۵۶
Dec-۲۲ ۲.۵۶
Jan-۲۳ ۲.۵۵
Feb-۲۳ ۲.۶۰
Mar-۲۳ ۲.۶۵
Apr-۲۳ ۲.۶۵

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!