اقتصاد ایران

جلوگیری از دسترسی ایران به ۶ میلیارد دلار آزاد شده خود در قطر بعید است

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی نمادین در حمایت از رژیم صهیونیستی، طرحی را تصویب کرد که دسترسی ایران به ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های آزادشده این کشور در کره‌جنوبی که به قطر منتقل شده، را محدود می‌کند.

این طرح جمهوری خواهان با هدف روحیه دادن به رژیم صهیونیستی در شرایط شکست از مقاومت فلسطین در پی عملیات طوفان الاقصی مطرح شده است.

جمهوری خواهان کنگره آمریکا، دولت دموکرات حاکم بر این کشور را متهم کرده‌اند که با فراهم کردن دسترسی ایران به دارایی‌هایش، به محور مقاومت کمک کرده است.

طرح جمهوری خواهان برای محدود کردن دسترسی ایران به ۶ میلیارد دلار از دارایی‌هایش روز پنج شنبه به وقت محلی با ۳۰۷ رأی در مقابل ۱۱۹ رأی، تصویب شد.

جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا در حالی خواهان مسدود کردن ۶ میلیارد دلار دارایی‌های ایران در قطر هستند که دولت «جو بایدن» اعلام کرده که این دارایی‌ها قرار است توسط ایران فقط صرف نیازهای بشردوستانه شود.

آسوشیتدپرس پیش بینی کرد که مجلس سنای آمریکا که دموکرات‌ها در آن اکثریت دارند، طرح جمهوری خواهان برای مسدود کردن دارایی‌های ایران را رد کند.

مقامات ارشد ایران همواره تاکید کرده‌اند که دارایی‌های جمهوری اسلامی در قطر قابل مسدود شدن نیستند و انسداد آن‌ها از کنترل دولت‌های خارجی از جمله آمریکا خارج است.

پیش‌تر و در پاسخ به ادعاهای رسانه‌های غربی-عبری، نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد در خصوص تصمیم آمریکا برای بلوکه کردن ۶ میلیارد دلار پول آزاد شده ایران در قطر گفته بود: ما این موضوع رادر چارچوب سیاست داخلی آمریکا و دعواهای سیاسی گروه رقیب می‌دانیم و این گزارش‌ها را غیر معتبر و به دور از واقعیت تلقی می‌کنیم. این رویایی است که تعبیر نمی‌شود.

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران افزود: مقامات کنگره و دولت آمریکا همگی کاملاً آگاه هستند که نمی‌توانند از توافق عقب نشینی کنند، این پول حقاً متعلق به مردم ایران است که دولت جمهوری اسلامی ایران از آن برای تسهیل همه نیازهای ضروری و غیرتحریمی ایرانیان استفاده خواهد کرد.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!