دسته بندی نشده

حفاظت از منابع طبیعی نیازمند تعامل و هم‌افزایی بین مردم و دستگاه‌ها است


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، « مسعود منصور » در ششمین نشست کارگروه ملی مقابله با بیابان‌زایی و در آستانه روز جهانی مقابله با بیابانزایی و خشکسالی که در سال جاری با شعار «عبور از خشکسالی با مشارکت همگانی» برگزار می‌شود، با تاکید بر هم‌افزایی و تعامل دستگاه‌های اجرایی در حفاظت و احیای منابع ‌طبیعی افزود: با همکاری و مشارکت یکدیگر باید به دنبال کاهش آسیب به منابع‌طبیعی و محیط زیست و سازگاری با پدیده‌های طبیعی همچون خشکسالی و گرد و غبار باشیم.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی منابع ‌طبیعی را از الزامات موفقیت در این بخش دانست و اظهارداشت: برای جلب مشارکت آحاد جامعه در حفظ و احیای این منابع ارزشمند، باید این موضوع به مطالبه عمومی تبدیل شود و رسانه‌ها از جمله صدا و سیما و آموزش و پرورش می‌توانند در این خصوص نقش‌آفرینی ویژه‌ای داشته باشند.

وی در تبیین رویکرد سازمان در جلب مشارکت دستگاه‌های اجرایی و مردم برای کاهش تخریب سرزمین گفت: احصا و ثبت بیش از ۱۸۰ هزار همیار طبیعت، احیای ۸۵ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی در قالب مسئولیت اجتماعی و با کمک فعالین حوزه صنعت و معدن در سال گذشته، انجام ۱۰۰ هزار هکتار پروژه‌های آبخیزداری با مشارکت مردم و خیرین و فعالیت‌های مشترک با آموزش و پرورش برای فرهنگ‌سازی از ثمرات رویکرد مشارکتی و تعامل با بخش‌های مختلف است که باید با جدیت گسترش یابد.

وی افزود: محیط زیست مرز ندارد؛ به عنوان مثال تخریب جنگل در برزیل فقط بر آن منطقه تأثیر ندارد، بلکه آثار آن تمامی جهان را به مخاطره می‌اندازد. از این جهت گفته می شود که آثار مسائل زیست محیطی فرامرزی است و در جلوگیری و کاهش تخریب و در احیای عرصه‌های تخریب یافته همه مسئولند، لذا معتقدیم هم در بُعد داخل کشور و خارج کشور این هم افزایی باید ایجاد شود.

منصور با اشاره به پیامدهای منفی تخریب منابع طبیعی در کشورهای همسایه گفت: در بُعد بین‌المللی عضویت ایران و کشورهای همسایه در کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی و کاهش اثرات خشکسالی(UNCCD) زمینه خوبی برای تعامل و هم‌افزایی بین دولت‌ها ایجاد کرده است.

رییس سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری کشور همچنین مصوبات کمیته کارشناسی کارگروه ملی مقابله با بیابانزایی را مهم برشمرد و خواستار تدوین پیشنهادات و اقدامات مشخص و کاربردی برای هریک از نهادهای عضو کارگروه ملی شد تا در یک حرکت رو به جلو شاهد اقدامات ملموس در کاهش تخریب سرزمین و نیز احیای منابع طبیعی باشیم.

گفتنی است؛ « پرویز گرشاسبی » معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان، « وحید جعفریان»  مدیرکل امور بیابان و میرزایی مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی نیز حضور داشتند، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی عضو کمیته کارشناسی، نماینده مراکز علمی و تحقیقاتی و همچنین نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد گزارشی از اقدامات انجام شده را ارائه کردند و با محوریت مدیریت خشکسالی و گرد و غبار نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.


منبع

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!