اقتصاد ایران

خبر خوب برای زوج‌های جوان؛ قدرت خرید وام ازدواج رکورد می‌زند + نمودار

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، یکی از گزینه‌های جذاب زوج‌های جوان برای آغاز زندگی مشترک دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج است که از آن معمولاً برای تهیه لوازم خانگی، رهن و اجاره مسکن، برگزاری مراسم عروسی و خرید خودرو استفاده می‌کنند.

مبلغ این وام هر سال با توجه به تورم تغییر می‌کند اما پس از تصویب قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده در نخستین روزهای کاری مجلس یازدهم، مبلغ این تسهیلات دستخوش تغییراتی شد؛ بر مبنای تبصره ۱۶ بودجه سال ۱۴۰۲ به هریک از زوجین مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان (به شرطی که زوج زیر ۲۵ سال و زوجه زیر ۲۳ سال باشد) و به دیگر زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها سال ۱۳۹۸ به بعد است هرکدام ۱۸۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

در روزهای اخیر اعضای کمیسیون تلفیق در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، وام ازدواج را ۶۵ درصد افزایش داد، بر این اساس میزان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آن‌ها بعد از ۰۱/‏۰۱/‏۱۴۰۱‬ بوده، مبلغ ۳ میلیارد ریال و برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال، سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت ده‌ساله تعیین شده است.

به گفته محمدرضا فرزین؛ رئیس کل بانک مرکزی قرار بود تا تاریخ ۷ دی ماه ۱۴۰۲ نزدیک به ۱۱۱.۸ همت فقره تسهیلات ازدواج پرداخت شود در حالی که تا این تاریخ بیش از حدود ۱۲۹ همت تسهیلات ازدواج پرداخت شده است و نشان‌دهنده از تحقق ۱۱۵ درصدی عملکرد توسط شبکه بانکی در سال ۱۴۰۲ است، همچنین بر اساس اعلام مدیر اعتبارات بانک مرکزی تا پایان آبان ماه امسال به مجموع ۵۵۰ هزار متقاضی تسهیلات ازدواج در کشور پرداخت‌شده است.

بررسی قدر خرید وام ازدواج با شاخص قیمت سکه

صحبت از کاهش قدرت خرید و کوچک شدن سفر ایرانیان در دهه ۹۰، به یکی از روزمره‌های تلخ شهروندان تبدیل شده که یکی از ریشه‌های آن را باید در «میانگینِ صفر درصدی رشد اقتصادی» طی این سال‌ها دنبال کرد که به گفته معاون وزیر اقتصاد یک‌سوم از قدرت خرید مردم ایران را کم کرد.

با این توصیف، یکی از سیاست‌هایی که در دهه ۹۰ به طور رسمی اعلام و پیگیری شد، موضوع جوانی و افزایش جمعیت بود که با روندی نگران‌کننده رو به کاهش بود، هرچند از زمان اعلام این سیاست تا تبدیل شدن به قانون جامع جوانی جمعیت ۱۰ سالی فاصله افتاد اما در این مدت نیز دولت‌ها و نمایندگان مجلس تلاش کردند با یکی از تنها مشوق‌های ازدواج، جوانان را ترغیب کنند؛ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج یا به بیان عام‌تر «وام ازدواج» که از سال ۸۷ شروع شد و تا به امروز به جوانانی که ازدواج می‌کنند پرداخت می‌شود.

قانون گذار طی ۱۵ سال گذشته تلاش کرده تا قدرت خرید وام ازدواج حفظ شود و علی‌رغم غفلت از این موضوع در بعضی از سال‌ها، پس از گذشت ۱۵ سال از شروع آن می‌توان با مقایسه شاخص قیمت سکه طلا مشخص کرد که این وام با وجود تورم‌های عجیب و غریب این سال‌ها، هنوز ارزشمند است.

نگاهی به قیمت سکه در دهه ۸۰ تا به امروز نشان می‌دهد که قیمت این فلز گران‌بها طی دهه ۹۰ شمسی رشد قابل توجهی را ثبت کرده است؛ بررسی سرمایه ایرانی نشان می‌دهد قیمت سکه تمام طرح جدید در سال ۸۹ در محدوده ۳۲۵ هزار تومان بود، این عدد در سال ۱۴۰۲ با رشد حدود ۱۰۰ برابری به حوالی ۳۲ میلیون تومان رسیده است.

سال مبلغ وام (میلیون تومان) قیمت سکه طرح جدید تعداد سکه قابل خرید با وام ازدواج
۱۳۸۷ ۲ ۲۳۱ هزار تومان ۸.۶
۱۳۸۸ ۲ ۲۴۱ هزار تومان ۸.۲
۱۳۸۹ ۲ ۳۲۵ هزار تومان ۶.۱
۱۳۹۰ ۲.۵ ۵۶۷ هزار تومان ۴.۴
۱۳۹۱ ۳ ۱ میلیون و ۲۰ هزار تومان ۲.۹
۱۳۹۲ ۳ ۱ میلیون و ۶۰ هزار تومان ۲.۸
۱۳۹۳ ۳ ۹۶۵ هزار تومان ۳.۱
۱۳۹۴ ۳ ۹۳۳ هزار تومان ۳.۲
۱۳۹۵ ۱۰ ۱ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان ۹
۱۳۹۶ ۱۰ ۱ میلیون و ۳۲۶ هزار تومان ۷.۵
۱۳۹۷ ۱۵ ۳ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان ۴.۲
۱۳۹۸ ۲۰ ۴ میلیون و ۶۱۸ هزار تومان ۴.۳
۱۳۹۹ ۵۰ ۱۰ میلیون و ۷۴۹ هزار تومان ۴.۶
۱۴۰۰ ۷۰ ۱۱ میلیون و ۵۸۴ هزار تومان ۶
۱۴۰۱ ۱۵۰ ۱۷ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان ۸.۶
۱۴۰۲ ۲۲۰ ۲۸ میلیون و ۱۱۰ هزار تومان ۷.۸
۱۴۰۳ ۳۵۰ ۳۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان (قیمت ۱ بهمن ۱۴۰۲) ۱۱

بررسی قدرت خرید وام ازدواج با مبنا قرار دادن قیمت سکه طی این سال‌ها نشان می‌دهد قدرت خرید وام ازدواج با وجود موج‌های تورمی حفظ شده و در صورت کنترل تورم در سال آینده و قرار گرفتن قیمت سکه روی محدوده فعلی می‌توان گفت وام ازدواج سال ۱۴۰۳ از همه وام‌های ازدواج در ۱۴ سال قبل از آن قدرت بیشتری دارد.

خبر خوب برای زوج‌های جوان؛ قدرت خرید وام ازدواج رکورد می‌زند + نمودار

حتی با فرض تورم ۲۵ درصدی برای سال آینده و افزایش قیمت سکه تا ۴۰ میلیون تومان، با وام ازدواج می‌توان ۹ سکه طرح جدید خرید باز هم قدرت خرید بالایی محسوب می‌شود.

وامی که برای خانواده‌هایی که هیچ سرمایه‌ای برای ازدواج فرزندان ندارند می‌تواند بخش قابل توجهی از دغدغه‌ها را بر طرف کند؛ خانواده پسر با این پول می‌توانند خانه نقلی در جایی مانند تهران و خانه‌ای بزرگ‌تر در سایر شهرها رهن و خانواده دختر نیز می‌توانند بخش ضروری جهیزیه را با این مبلغ تهیه کنند.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!