بورس و بازارهای مالی

دست خالی معامله‌گران، بازار طلا را نزولی کرد

قیمت طلا و سکه در دومین روز هفته در تمام قطعات و وزن‌ها در روند کاهشی قرار گرفت. بخشی از این افت قیمت متاثر از کاهش محدود قیمت دلار بود؛ اما معامله‌گران معتقدند متقاضی حراج شمش طلا بالا رفته و همین موضوع، دست فعالان بازار طلا را برای معامله خالی کرده است.

به گزارش قیمت طلا و سکه در روز یکشنبه هشتم بهمن در روند نزولی قرار گرفت. کاهش ۳۰۰ تومانی قیمت دلار در دومین روز هفته مصادف شد با سومین حراج شمش طلا در مرکز مبادله ارزی ایران و همین موضوع منجر به کاهش نزدیک به ۸۰۰ هزار تومانی قیمت سکه امامی شد.

گفتنی است یکی از شرایط شرکت در حراج شمش طلا پرداخت وجه‌الضمان و ارائه فیش بانکی است. معامله‌گران معتقدند همین موضوع، دست فعالان بازار طلا را خالی می‌کند و مبادلات در این بازار را به حداقل می‌رساند.

همچنین طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی، سکه‌های جدید و بدون تاریخ در ضرابخانه بانک مرکزی ضرب شده و بناست در کنار سکه‌های قبلی وارد بازار شوند. فعالان بازار طلا و سکه معتقدند ضرب سکه‌های تمام بهار آزادی بدون تاریخ می‌تواند حباب سکه تمام را کاهش دهد و همین موضوع نیز فشار فروش برخی سکه‌های تاریخ‌دار در دست مردم را بالا برده و باعث کاهش قیمت و تخلیه حباب شده است.

امروز بازارهای جهانی در تعطیلات پایانی هفته قرار دارند و قیمت انس جهانی طلا روی رقم ۲۰۱۸ دلاری ثابت است.

قیمت سکه در دومین روز هفته در تمام قطعات کاهشی بود. سکه امامی با ۷۳۳ هزار تومان افت قیمت کانال ۳۳ میلیونی را از دست داد و با رقم ۳۲ میلیون و ۷۵۴ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بهار ۴۰۰ هزار تومان ارزان شد و با قیمت ۳۰ میلیون و ۳۰ هزار تومان معامله شد.

نیم‌سکه ۲۰۰ هزار تومان و ربع‌ سکه ۱۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشتند و به ترتیب با قیمت ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی ۵۰ هزار تومان ارزان شد و با قیمت ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد.

افت نیم میلیون تومانی حباب سکه امامی

قیمت طلا، روز یکشنبه با افت قیمت سکه همراه شد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با کاهش ۶۰ هزار تومانی با رقم ۱۲ میلیون ۷۸ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان افت قیمت داشت و به رقم دو میلیون و ۷۹۰ هزار تومان رسید. قیمت طلای دست دوم نیز به دو میلیون و ۷۵۳ هزار تومان رسید.

روز یکشنبه هشتم بهمن حباب در خانواده سکه‌ها روند کاهشی یکدستی داشت. حباب سکه‌ امامی ۵۴۰ هزار تومان، سکه بهار ۱۶۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۸۲ هزار تومان، ربع سکه ۹۱ هزار تومان و سکه گرمی ۲۱ هزار تومان کاهش داشت.

۲۲۰

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!