اقتصاد ایران

روابط عربستان و ایران در مسیر پیشرفت و تحولات مثبت و ملموس است

– اخبار بین الملل –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه سعودی الریاض در گزارشی درباره روند روابط عربستان و جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که روابط سعودی-ایرانی شاهد تحولات مثبت و ملموسی است که بیانگر تمایل دو کشور برای تقویت روابط بیش از پیش است و آنها را به نقطه گسترده‌ای از هماهنگی و تفاهم و انسجام کامل می‌رساند. این تمایل با گرایش به برقراری روابط عادی مبتنی بر اصول حسن همجواری، عدم مداخله در امور داخلی کشورها و بهبود هماهنگی و اقدام مشترک به گونه‌ای که منافع و رفاه دو ملت را تضمین کند، تقویت می‌گردد.

این رسانه سعودی افزود، همگرایی سعودی-ایرانی و تفاهم مشترک بین آنها در مورد همه مسائل باقیمانده، وضعیت منطقه را ارتقا می‌دهد و به افزایش ثبات امنیتی و رشد اقتصادی آن کمک می‌کند که تأثیر مثبتی بر منطقه و جهان خواهد داشت؛ چیزی که چین به دنبال آن بود. چین زمانی که تصمیم گرفت نقش میانجی را بین تهران و ریاض ایفا و از توافق میان دو طرف حمایت کند، برنامه‌ریزی عاقلانه‌ای انجام داد و همچنان تمایل دارد که پیشرفت در توافق میان این دو طرف را پیگیری و با هر مانعی در مسیر اجرای این توافق مقابله کند، به طوری که در خدمت منافع مشترک کشورهای منطقه باشد و امنیت و ثبات آن را تقویت کند.

تأکید ایران و عربستان بر افزایش تعاملات دوجانبهدیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در ژنو

الریاض تصریح کرد، برگزاری نشست کمیته مشترک سه جانبه عربستان، ایران و چین در چارچوب پیگیری توافق پکن، جلسات برنامه ریزی شده آن و تحولات مثبت حاصل شده در روابط عربستان و ایران، موید پیشرفت در مناسبات دو طرف است. تحولات مثبتی که در روابط بین عربستان و ایران به دست آمده، موید تمایل ریاض و تهران برای پیشبرد مناسبات خود در مسیر بهبود روابط بین دو کشور و همکاری برای همگرایی واقعی بین دو کشور است که گشایش سفارتخانه‌های آنها یکی از نمونه‌های عملی برای تلاش جدی ریاض و تهران جهت تقویت روابط به شمار می‌رود.

این روزنامه سعودی تاکید کرد، همچنین دیدارهای مکرر وزرای خارجه ایران و عربستان و مکالمات تلفنی میان سران دو کشور و مشارکت سید «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران در اجلاس مشترک سران عربی-اسلامی در ریاض از دیگر مواردی است که نشان می‌دهد دو کشور در مسیر پیشرفت روابط حرکت می‌کنند.

اولین نشست کمیته مشترک سه جانبه عربستان، چین و ایران، عصر جمعه گذشته در پکن برگزار شد. این نشست به ریاست دنگ لی معاون وزیر امور خارجه چین به منظور پیگیری توافق پکن برگزار شد و ریاست هیئت عربستان در این نشست را ولید بن عبدالکریم الخریجی معاون وزیر امور خارجه عربستان و ریاست هیئت ایرانی را علی باقری کنی معاون وزیر امور خارجه ایران بر عهده داشتند.

در این دیدار نتایج مثبت حاصل شده در روابط عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران با توجه به توافقنامه پکن بین دو کشور تحت نظارت جمهوری خلق چین در ماه مارس گذشته بررسی شد. طرف‌های سعودی و ایرانی نیز تعهد کامل خود را به اجرای توافقنامه پکن اعلام کردند.

در این نشست همچنین سه طرف با ابراز نگرانی از ادامه وضعیت فعلی در نوار غزه به عنوان تهدیدی برای امنیت و صلح در منطقه و در سطح بین‌المللی، بر ضرورت توقف فوری عملیات نظامی در نوار غزه و امداد رسانی پایدار به این منطقه تاکید کردند.

ایران و عربستان همچنین بر ادامه برگزاری جلسات کمیته مشترک سه جانبه تاکید کردند و مقرر شد نشست بعدی کمیته در ژوئن ۲۰۲۴ در عربستان سعودی برگزار شود.

منبع خبر : ایران اکونا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!