اقتصاد ایران

رکورد مصرف برق تابستان سال گذشته در بهار سال جاری شکسته شد

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت نیرو (پاون)، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به اینکه در آخرین روزهای فصل بهار نصاب‌های جدیدی در صنعت برق کشور ثبت شده است، اظهار کرد: ثبت نصاب تقاضای مصرف برق ٧٣ هزار و ۶۴۵ مگاواتی در کشور در حالی که بیشترین رقم اوج بار سال گذشته که پانزدهم مرداد ١۴٠٢ اتفاق افتاده بود حدود ٢٠٠ مگاوات کمتر از اوج بار سال جاری بود، شوکه‌کننده است.

وی افزود: نصاب عجیب دیگر دمای بالای ۵۰ درجه شهر اهواز و چند شهر دیگر استان خوزستان بود که به موجب آن روز گذشته اهواز به عنوان گرم‌ترین شهر جهان اعلام شد.

سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه میزان تقاضای مصرف برق برای روزهای انتهایی بهار رشد فزاینده ١٠ درصدی را نشان می‌دهد، گفت: رشد متعارف مصرف برق سالانه به‌طور معمول ٣ تا ۵ درصد است که عدد ١٠ درصد در حال حاضر رشد مصرف بالایی را نشان می‌دهد.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه بیشترین انرژی مصرفی روزانه نیز ١٠ درصد بیشتر از سال قبل بوده است و به میزان یک میلیارد و ۵۵۱ میلیون کیلووات ساعت رسیده است، گفت: اکثر استان‌ها در کشور به غیر از مناطق آذربایجان، مازندران و خراسان میزان تقاضای مصرف برق در زمان اوج بار مصرف سال قبل را پشت سر گذاشتند و این نصاب‌های جدیدی که با فاصله زمانی کم ثبت می‌شود، نشان می‌دهد مصرف برق در کشور بسیار بالاست.

وی با تاکید بر اینکه شبکه برق کشور پایدار است و مشکلی در تأمین برق هم‌وطنان وجود ندارد از مردم درخواست کرد: با شرکت در برنامه‌های مدیریت مصرف و پویش با انرژی از جوایز ارزنده مدیریت مصرف برق شامل ٣٠٠ خودرو و میلیون‌ها جایزه ارزشمند، لوازم خانگی و دیجیتال بهره‌مند شوند.

سخنگوی صنعت برق به طرح پاداش صرفه‌جویی سال گذشته نیز اشاره کرد که همچنان سال جاری تابستان هم به قوت خود باقی است و تمام هم‌وطنان با راهکارهای ساده‌ای همچون تنظیم دمای وسایل سرمایشی روی ۲۴ درجه  یا استفاده از دور کند کولرهای آبی می‌توانند نسبت به کاهش مبلغ قبض برق خود و دریافت جوایز و پاداش صرفه‌جویی اقدام کنند.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!