بورس و بازارهای مالی

سیگنال توافق به بازار دلار/ بودجه ۱۴۰۳ زیر ذره‌بین معامله‌گران ارز

درحالی‌که از جنگ اسرائیل و حماس بیش از ۴۵ روز می گذرد؛ صبح امروز چهارشنبه اول آذرماه فضای رسانه‌های داخلی و خارجی بار دیگر رنگ و بوی توافق و آتش‌بس گرفت. امروز رسانه‌ها اعلام کردند همه وزرای کابینه اسرائیل به‌استثنای سه وزیر به طرح مبادله اسرا و برقراری آتش‌بس موقت رأی مثبت دادند. در همین راستا، یک مسئول دولتی آمریکا مدعی شده که آتش‌بس ۲۴ ساعت بعد از اعلام رسمی آن آغاز خواهد شد و احتمالاً صبح روز پنج‌شنبه زمان آغاز آن باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد از زمان شروع جنگ در نوار غزه یکی از مهره‌های مهمی که بازار ارز به آن توجه داشته تحولات غزه بوده است.

در بازار امروز نسبت به این خبر دو نظر وجود داشت. برخی می‌گفتند که همچنان خریدار بازار نیستیم. اما در مقابل عده ای می‌گفتند باز خبر آتش بس آمد و قیمت دلار یک پله پایین خواهد آمد.

قیمت دلار امروز نسبت به این اخبار واکنش نزولی محدودی نشان داد. قیمت دلار در تهران که روز گذشته با ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان بسته شده بود در شروع معاملات نقدی امروز با ۵۰ هزار و ۳۳۰ تومان روانه بازار شد و در نیمه ظهر بر روی ۵۰ هزار و ۲۰ تومان قرار گرفت. در هرات هم قیمت دلار نوسان قابل‌ملاحظه‌ای را ثبت نکرد. آن طور که معامله‌گران می‌گفتند اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده با ۵۰ هزار و ۱۵۰ تومان باز شد و در زمان تدوین این نگارش با ۵۰ هزار و ۵۰ تومان به فروش رسید که نسبت به‌ روز قبل ۵۰ تومان بالاتر بود. از سوی دیگر نرخ حواله درهم نیز امروز با ۱۳ هزار و ۸۴۰ تومان معامله شد که نسبت به‌ روز قبل ۳۰ تومان پایین‌تر بود.

خبر مهم دیگری که امروز موردتوجه معامله‌گران قرار گرفت اظهارات جدید محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی درباره برجام و پرونده هسته‌ای ایران بود. اسلامی گفته در حال حاضر ۱۲۰ بازرس آژانس برای ورود به ایران تأیید شده است. این خبر در حالی است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۲۵ شهریور ۱۴۰۲ در بیانیه‌ای مدعی شده بود که ایران صلاحیت چندین تن از بازرسان مجرب آژانس را لغو کرده است.

همچنین از روز گذشته جزئیات بودجه ۱۴۰۳ در حال منتشر شدن است. درمورد بودجه ۱۴۰۳ هم دو بحث در بازار شکل گرفت. اول اینکه معامله‌گران میزان درآمد مالیاتی ۱۴۰۳ را به قیمت دلار نیمایی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی برآورد کردند که ۳۸ میلیارد دلار می‌شود. آن‌ها معتقدند که این عدد خیلی بزرگ است و احتمالا دولت دچار عارضه بیش برآوردی در این ردیف درآمدی خود است.

موضوع دیگری که در بودجه ۱۴۰۳ موردتوجه معامله‌گران بود قیمت نفت بود. بر اساس این لایحه قیمت هر بشکه نفت ۶۵ یورو و نرخ تسعیر معادل ۳۱ هزار تومان اعلام شده است. اما در لایحه پایه این نرخ تعیین نشده و معلوم نیست این نرخ بر مبنای دلار یا یورو است. به همین جهت گمانه‌زنی‌هایی در ارتباط با این نرخ شکل‌گرفته است. محاسبات و شواهد موجود نشان می‌دهد نرخ ۳۱ هزارتومانی برای هر یورو در نظر گرفته شده باشد نه دلار. ماجرای این تشکیک به روز گذشته باز می گردد که آمارهای نفتی به‌صورت دلاری در سایت‌ها اعلام شده بود و بر اساس آن، قیمت هر بشکه نفت ۷۱ دلار اعلام شده بود.

حال اگر فرض کنیم نرخ تسعیر گفته شده در نسخه اولیه لایحه معادل ۳۱ هزار تومان به‌ازای هر یورو باشد آنگاه با این نرخ برابری (۱.۰۹۲) می‌توان نرخ تسعیر دلاری لایحه را محاسبه کرد. براین‌اساس نرخ تسعیر دلاری لایحه معادل ۲۸۵۰۰ تومان می‌شود. چنانچه شنیده‌ها نیز حاکی از آن است که نرخ تسعیر دلاری در نظر گرفته شده در لایحه با محاسبات انجام شده به‌وسیله نرخ برابری ارزی همخوانی دارد. در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت دولت در این لایحه تمامی اعداد مربوط به دلار را به یورو تبدیل کرده است و نرخ تسعیر نیز از این قاعده مستثنا نبوده است.

در نتیجه این محاسبات می‌توان گفت دولت سعی کرده در ارائه لایحه بودجه مبنای محاسبات خود را از دلار به یورو تغییر دهد. دلیل این تغییر را می‌توان دورکردن اذهان عمومی از دلار و انتظاراتی که بر مبنای این ارز شکل‌گرفته دانست.

یکی دیگر از دلایلی که نشان می‌دهد نرخ تسعیر منتشر شده در لایحه مربوط به یورو است؛ ارز مبنای آورده شده در این جدول است. براین‌اساس می‌توان گفت منطقی نیست در جدولی که نرخ ارز مبنا در تمامی ردیف‌ها یورو بوده، نرخ تسعیر بر مبنای دلار باشد.

فارغ از موضوع لایحه بودجه ۱۴۰۳ و مبنای تعیین شده برای ارز در ایران، قیمت اونس طلا در بازار جهانی امروز دوباره سقف ۲ هزار دلار را شکست و تا ۲ هزار و ۶ دلار بالا رفت. دو روز گذشته قیمت طلای جهانی با ۱۹۷۷ دلار به کار خود پایان داده بود.

همچنین در بازار داخلی ایران نیز قیمت طلا ۱۸ عیار امروز رشد کرد. گفتنی است بازار طلا در ایران امروز با برای این فلز زردرنگ با قیمت ۲ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان بازگشایی شد؛ اما در لحظه نگارش این گزارش در حدود ۲ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رسید که در مقایسه با روز سه‌شنبه ۳ هزار و ۵۰۰ تومان رشد کرده است. لارم به ذکر است که دیروز هم قیمت طلا ۲۱ هزار تومان افزایش را تجربه کرده بود. همچنین در بازار سکه امروز قیمت سکه امامی امروز در مقایسه با روز قبل ثابت بود و با ۲۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

۲۱۷

منبع خبر : خبر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا