اقتصاد جهانی

صندوق ثروت نروژ، ۳ ماهه ۳۳.۸ میلیارد دلار ضرر کرد

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،طبق اعلام صندوق ثروت ملی نروژ، افزایش نرخ‌های بهره و ضعف اقتصادی باعث کاهش ارزش در تمام طبقات دارایی این صندوق و در نتیجه منجر به وارد شدن ضرر به دارایی‌های این صندوق شده است. بازده سرمایه‌گذاری این صندوق برای دوره ژوئیه تا سپتامبر منفی ۲٫۱ درصد بود که ۰٫۱۷ واحد درصد قوی‌تر از بازده شاخص معیار آن به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،ارزش حقوق صاحبان سهام (Equities) که  بزرگ‌ترین طبقه دارایی این صندوق به شمار می‌رود؛ یعنی حدود ۷۰٫۶ درصد از ارزش دارایی صندوق، دچار ضرری ۲٫۱ درصدی شد. سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت که کمی بیشتر از یک‌چهارم دارایی‌های این صندوق را تشکیل می‌دهند، ۲٫۲ درصد و دارایی‌های املاک و مستغلات ۳٫۳ درصد  ضرر کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،تروند گرانده، قائم‌مقام این صندوق، معتقد است: تداوم یافتن افزایش نرخ بهره عامل اصلی این ضررهای مالی به صندوق ثروت ملی نروژ است. به گفته او درصورتی‌که نرخ‌های بهره به این میزان و به این سرعت افزایش پیدا کنند، بدیهی است که کسب‌وکارهایی وجود خواهند داشت که نیاز به تأمین مالی مجدد با نرخ‌های بالاتر خواهند داشت و درنتیجه روند سرمایه‌گذاری مختل خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،ازآنجایی‌که بخش کوچکی از سرمایه این صندوق، ۰٫۱ درصد یا ۲۰٫۴ میلیارد کرون از آن در اسرائیل سرمایه‌گذاری شده است، گرانده معتقد است: جنگ میان اسرائیل و حماس نتوانسته خسارت جدی به این صندوق وارد کند. این صندوق پیش‌تر اعلام کرده بود استراتژی سرمایه‌گذاری خود در آن منطقه را تغییر نداده است؛ اما وضعیت را زیر نظر دارد.

منبع خبر : اتاق ایران آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!