اخبار اقتصادیپترو پالایش

قرارداد ۱۱ میلیون یورویی شرکت نفت با دانش‌بنیان‌ها

به گزارش سرمایه ایرانی، بروز قنبری‌عدیونی در برنامه تهران بیست درباره دانش‌بنیان شدن صنایع نفت اظهار کرد: کارگروه دانش‌بنیان صنایع نفت در وزارت نفت تشکیل شد تا در راستای تسهیلگری و سیاست‌گذاری کلان از شرکت‌های دانش‌بنیان و تسریع در راستای تولیدات بار اول شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت کند.

وی افزود: وزارت نفت سال گذشته رتبه اول در حمایت از تولیدات بار اول را داشته است. بیش از ۳۱۱ طرح به عنوان تولید بار اول تعریف و ۲۴ قرارداد منعقد شده است که ۲.۳ همت یعنی ۱۱.۵ میلیون یورو ارزش این قراردادها بوده است.

مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالا شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: وزارت نفت در دولت سیزدهم هدف‌گذاری کرد که مسائل فناورانه روی میز گذاشته شود و زمین بازی را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهیم. نیاز فناورانه شرکت ملی نفت توسط این شرکت‌ها تأمین شد و شرکت‌های دانش‌بنیان محصولات مورد نیاز این شرکت را تولید کردند.

قنبری گفت: دستورالعمل تولید بار اول در جهت تسریع در استفاده و انعقاد قرارداد با تولیدات بار اول است. این کارگروه در حوزه مالی و استفاده از صندوق‌های فناوری به تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان کمک می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: وزارت نفت برای اولین بار نیاز به تجهیزات خود را در سامانه خودش در معرض دید عموم قرار داده است و شرکت‌های دانش‌بنیان اگر ایده‌ای داشته باشند، می‌توانند از طریق سایر شرکت‌های شرکت ملی نفت به ما اعلام کنند و وقتی طرح توجیهی کاملی از این شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان اخذ و ارزیابی صورت گیرد و محرز شود که پتانسیل ساخت دارند، تأمین اعتبار می‌شوند تا اقدام به ساخت این محصولات کنند.

مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالا شرکت ملی نفت ایران افزود: ۱۴ پروژه جدید هم کلید خورده که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان اجرا می‌شود و تأثیر بسزایی در ارتقای شرکت ملی نفت خواهد داشت. این تجهیزات شامل ساخت لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی که سازنده آنها اروپایی‌ها هستند. برای تولید ۱۴ عدد توربو کمپرسور ۱۵ مگاوات با یک شرکت دانش‌بنیان قرارداد بسته‌ایم که برای جمع‌آوری گازهای فلر و فشارافزایی لوله‌ها از آنها استفاده خواهیم کرد.

قنبری ادامه داد: لامپ‌های ال‌ای‌دی ضد انفجار که حجم بالای مصرف دارند نیز از جمله سفارش‌های ما به شرکت‌های دانش‌بنیان است. سیاست‌گذاری ما تجاری‌سازی این محصولات است.

وی افزود: سیاست‌گذاری کلان شرکت نفت استفاده از تولیدات داخلی و ملی است. لیست ۵۵۰ شرکت دانش‌بنیان در وزارت نفت برای انعقاد قرار داد وجود دارد. سال گذشته آمار تولید بار اول، ۳۱۱ طرح در شرکت ملی نفت ایران بوده که ۲۴ پروژه در حال اجرا بار اول داریم، شرکت ملی گاز ۵۹ طرح و شرکت ملی پالایش و پخش ۲۲۰ طرح داشته که ۴ مورد آن بار اول و شرکت ملی پتروشیمی ۴ طرح داشته است.

مدیر پشتیبانی ساخت و تأمین کالا شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: یکی از معضلات و مشکلات ما تولیدات دوار، توربین و کمپرسورها است و به همین دلیل طرح جایگزینی این تولیدات را مطرح کرده‌ایم. در واقع می‌توان گفت شرکت نفت از هر طرح و ایده‌ای که متناسب با نیازهای این شرکت باشد استقبال و از آن‌ها استفاده می‌کند.

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!