اقتصاد ایران

لزوم توجه به ایمنی و عملکرد مطلوب ساختمان در خدمات مهندسی

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی پیامی به بیست و هفتمین اجلاس هیأت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان ارسال کرد.

وی در این پیام آورده است: با سلام و درود به روان پاک و پرفتوح حضرت امام خمینی (ره) و آرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری (مد) و علو درجات برای مهندسان شهید و پیشکسوتان مهندسی و آرزوی توفیق برای تک‌تک مهندسان و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان در همه حوزه‌های تخصصی.

برگزاری پنجمین اجلاس هیأت عمومی سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان را در دوره نهم توفیقی برای جامعه مهندسی کشور می‌دانیم و امید آن می‌رود که با مشارکت همه جانبه و متناظر با اهداف مندرج در قانون نظام مهندسی در آینده‌ای نه چندان دور شاهد ارتقا کیفیت و اقتصاد بهینه فرایند ساخت‌وساز باشیم. در این فرصت پیش‌آمده، لازم است به نکاتی چند و مرتبط با فعالیت‌های گوناگون سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان اشاره شود.

بذرپاش افزود: حدود سه دهه از تجربه‌اندوزی سازمان می‌گذرد که لازم است نسبت به بازنگری و احتمالاً تغییر در کلیات یا برخی جزئیات ساختار نظام مهندسی به عنوان یک گام استراتژیک اقدام دقیق و موشکافانه به عمل آورده شود.

لازم است سازمان نظام مهندسی خود را برای هماهنگ ساختن با تحولات روزآمد بیش از پیش آماده سازد

وی همچنین گفت: در عصری که شکوفایی‌های علمی و فنی به سرعت در حال گسترش است، لازم است سازمان نظام مهندسی خود را برای هماهنگ ساختن با تحولات روزآمد بیش از پیش آماده سازد و زمینه‌های آگاهی‌بخشی به این قبیل رویکردهای نوین را فراهم آورده شود. لازم است هدف‌گیری در خدمات مهندسی تأمین‌کننده ایمنی و عملکرد مطلوب ساختمان‌ها باشد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در کشور حادثه‌خیز ایران لازم است به آثار و تبعات مقدم و مؤخر حوادث طبیعی و از آن جمله زلزله به‌طور مستمر توجه و در همه زمینه‌های مرتبط گام‌های نوآورانه و مؤثری برداشته شود.

بذرپاش آورده است: همکاری در تولیدات استاندارد برای همه زمینه‌ها و صنایع خرد و کلان مربوط به فرایند ساخت‌وساز و در همه رشته‌های تخصصی هفت‌گانه امری اجتناب‌ناپذیر است که شایسته است مهندسان جوان به این عرصه ورود کنند.

وی افزود: یکی از موارد مهم و تضمین‌کننده پیشرفت واقعی توجه به حوزه اخلاق مهندسی است که زمینه‌ساز ریشه‌کن ساختن هرگونه فساد و رانت‌خواری خواهد بود. معماری ایرانی چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام یکی از مبانی افتخارات ملی است که باید ضمن حفظ ریشه‌های کهن آن نسبت به نوآوری و طرح‌های بهینه اقدام مستمری به عمل آورده شود تا بتوان گفت معماری و شهرسازی زمین‌گرا به‌مثابه شالوده زوال یا کاهش آسیب‌های بوم‌زیست خواهد شد. همچنین باید مهندسان به‌نحوی امور مهندسی را عملیاتی کنند که سطوح تاب‌آوری در همه عرصه‌های مهندسی ارتقا یابد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از همه دست‌اندرکاران سازمان و شورای مرکزی و سازمان استان‌ها، افزود: امید است همگان دست در دست هم برای آبادانی پایدار کشور موفق و موید به تاییدات الهی باشید.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!