پترو پالایش

مشترکان بدمصرف تهرانی چه قدر نقره داغ شدند؟/محاسبه پلکانی آب برای اولین بار

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،محمدرضا بختیاری امروز در حاشیه هفدهمین نمایشگاه آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران در نشستی خبری در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه چه تمهیداتی را برای برخورد با مشترکان پرمصرف و بدمصرف در نظر گرفته‌اید؟، گفت: در راستای برخورد با مشترکان بدمصرف سه مرحله اخطار به آنها داده می‌شود که تا ۴۸ ساعت نیز آب آنها را قطع می‌کنیم و تا حدود سه برابر مورد جریمه در صورت عدم رعایت اخطارها قرار می‌گیرند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه امسال بر اساس پلکان افزایش تعرفه اعمال شده است، با این حال در تهران هنوز قبضی بالای ۸۰۰ هزار تومان صادر نشده است.

بختیاری با بیان اینکه متوسط قیمت هر متر مکعب آب در شهر تهران ۲۷۰۰ تومان است، اظهار کرد: قیمت تمام شده در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۰۰۰ تومان بود که یعنی مشترکان حدود ۵۰ درصد قیمت تمام شده را پرداخت می‌کنند. البته این رقم برای مشترکان پر مصرف تا ۱۲ هزار تومان نیز پیش می‌رود.

وی گفت: ۴۵ درصد مشترکان در تهران زیر الگو مصرف می‌کنند که قبض آنها نیز زیر ۲۰ هزار تومان است.

بختیاری با اشاره به برنامه جدی دولت برای برخورد با مشترکان پر مصرف گفت: در حوزه آب و اقتصاد جای کار زیادی وجود دارد اما دولت و نظام به دلیل رعایت حال مردم صلاح دیدند که قیمت آب افزایش چندانی پیدا نکند. در حال حاضر یک متر مکعب آب معدنی هشت میلیون تومان رقم می‌خورد اما متوسط آب در تهران ۲۷۵۰ تومان است که اختلاف فاحشی بین آنها وجود دارد. در این بین اما برخورد جدی با مشترکان پر مصرف خواهیم داشت که امسال نیز استارت این نوع برخوردها زده شده است.

وضعیت منابع آب تهران مناسب نیست

مدیرعامل آبفا تهران با بیان اینکه با ۱۰ درصد صرفه جویی در تهران معادل ۳۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز رقم می‌خورد که به اندازه ظرفیت سد امیرکبیر است، گفت: اکنون وضعیت آب تهران مناسب نیست و سومین پاییز خشک را پشت سر می‌گذاریم. تا این لحظه میزان بارش‌ها علی رغم اینکه در بسیاری از نقاط کشور مطلوب بوده اما در تهران، البرز و قزوین شرایط مناسبی را نداریم.

وی با بیان اینکه حجم مخازن سدهای تهران نسبت به سال قبل که عددی معادل ۳۲۵ میلیون متر مکعب بود ۷۵ میلیون متر مکعب کاهش یافته است، گفت: در کشور ۹۰ درصد منابع آب در بخش کشاورزی و هشت درصد در بخش شرب مصرف می‌شود اما در تهران ۴۲ درصد از منابع آبی به بخش شرب اختصاص یافته که در واقع میزان مصرف آب شرب و کشاورزی به نوعی در تهران برابر است.

بختیاری افزود: در تهران به دلیل جمعیت بالا میزان مصرف آب نیز بالا است. بطوریکه یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب در کشور مصرف می‌شود که ۲۵ درصد آن تنها مربوط به استان تهران می‌شود.

وی با اشاره به پنج سد تامین کننده آب تهران گفت: در حال حاضر حجم مخازن سدهای پنج گانه استان تهران ۲۸۵ میلیون متر مکعب است که کل آن قابل استفاده نیست با این حال نه در تابستان و نه در شرایط کنونی اجازه نداده‌ایم که حتی یک ساعت نیز تامین آب شهر تهران با مشکل روبرو شود.

مدیرعامل آبفا تهران با بیان اینکه بدترین سناریو را برای تامین آب شرب تهران در نظر گرفته‌ایم، گفت: با تدابیر لحاظ شده توانسته‌ایم مدیریت تامین آب را انجام دهیم. البته در این بین نیز مردم نیز همکاری بسیار خوبی با ما داشته‌اند که تقاضا داریم این همکاری‌ها ادامه پیدا کند.

رصد کیفیت آب تهران در ۳۵۰ آزمایشگاه

بختیاری با اشاره به وضعیت کیفیت آب شرب در تهران، گفت: کیفیت آب شرب در همه جای کشور به ویژه تهران خط قرمز وزارت نیرو است. ۳۵۰ آزمایشگاه بطور تخصصی وضعیت کیفیت آب تهران را کنترل می‌کند و آبی که در تهران توزیع می‌شود یکی از بهترین آب‌های دنیا است.

مدیرعامل آبفا تهران افزود: در مرداد ماه زمانی که سیلاب در سدهای ماملو و کرج اتفاق افتاد تسویه خانه ۲ و ۷ به مدت ۱۷ ساعت از مدار خارج شد و پس از اینکه میزان کدورت به حد مجاز رسید دوباره این دو تسویه خانه وارد چرخه شدند. تهران به دلیل مخازنی که دارد میزان تاب‌آوری آن بالا است و همین مسئله باعث شد که حتی یک لحظه آب قطع نشود و اجازه ورود سیلاب به تسویه خانه‌ها را ندادیم و به دلیل اینکه احتمال سیلاب وجود داشت از ۴۸ ساعت قبل از بارندگی تمام مخازن را پر کردیم.

آب به حساب نیامده تا سال ۱۴۱۰ به ۱۵ درصد می‌رسد

وی در خصوص میزان آب به حساب نیامده در تهران گفت: تبادل آب تولیدی و مصرفی را آب به حساب نیامده می‌گویند که شامل هدررفت واقعی و ظاهری می‌شود. در حال حاضر هدررفت ظاهری آب ۱۰ تا ۱۱ درصد و کل آب به حساب نیامده ۲۲.۸ درصد است که تا افق ۱۴۱۰ این عدد باید به استاندارد جهانی یعنی ۱۵ درصد برسد.

بختیاری با بیان اینکه در سال ۱۳۸۹ این عدد ۳۰ درصد بود، گفت: کاهش هر یک درصد هدررفت آب ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد. اکنون سالانه ۱۳۰ کیلومتر بازسازی را انجام می‌دهیم اما اجرای این کار بطور کامل زمان بر خواهد بود.

حجم استراتژیک نرمال را رد کردیم

مدیرعامل آبفا تهران با بیان اینکه حجم استراتژیک در بازه‌های مختلف تعریف می‌شود، گفت: اکنون حجم استراتژیک نرمال را رد کرده‌ایم و وارد شرایط بحرانی شده‌ایم.

قطع آب ۲۰ هزار خانوار تهرانی

بختیاری با اشاره به برنامه‌هایی که برای گذر از شرایط فعلی در تهران در نظر گرفته شده است، گفت: دو پروژه انتقال آب لار به کلان و خط لوله طالقان در دستور کار است اما مهمتر از آن باید به موضوع مدیریت مصرف توجه شود تا کنون آب ۲۰ هزار خانوار در راستای مقابله با مشترکان بدمصرف قطع شده است که برخی از آنها رعایت کرده‌اند اما برخی دیگر به روال قبل ادامه می‌دهند که در شرایط فعلی برخورد جدی با آنها را در دستور کار داریم.

وی با اشاره به بحث فرونشست آب در تهران، گفت: تهران از جمله مکان‌هایی است که بیشترین میزان فرونشست را دارد که تا کنون عمدتا این مسئله در دشت ورامین اتفاق می‌افتاد اما اکنون به تهران نزدیک شده است. در برخی جاها عمق چاه‌ها به بالای ۳۰۰ متر می‌رسد که اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

۹۰ درصد شبکه فاضلاب انجام شده است

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۹۰ درصد شبکه فاضلاب انجام شده است، گفت:‌ از ۸۰۰۰ کیلومتر ۷۱۰۰ کیلومتر را اجرایی کرده‌ایم. در خصوص تسویه خانه‌ها عقب‌تر هستیم. چرا که سازه‌های آنها گرانقیمت هستند اما با این حال اقداماتی نیز انجام شده است.

بختیاری با بیان اینکه ۹ درصد مشترکان از مشترکان بدمصرف و پرمصرف خارج شده‌اند و میزان مصرف چهار میلیون متر مکعب کاهش یافته است، گفت: وزارت نیرو برای تجهیز کنترهای هوشمند ما را موظف به استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان کرده است.

:

۴۶۲۲۰

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!