بورس و بازارهای مالی

مصوبه تعیین قیمت واگذاری سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی ابلاغ شد

– اخبار اقتصادی –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی، به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه  هیأت وزیران در خصوص قیمت واگذاری با عرضه تدریجی و به صورت خُرد سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی دارای بازار فعال که با پیشنهاد مجمع عمومی بانک‌های دولتی و وزارت اقتصاد ارائه و تصویب شده بود را  به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی ابلاغ کرد.

نحوه قیمت‌گذاری سهام شرکت‌های مشمول واگذاری خرد و تدریجی:

بر این اساس، قیمت واگذاری سهام این شرکت‌ها، «برابر قیمت تابلوی بورس در زمان معامله سهام» است.

بندهای یک، ۲ و ۵ ماده یک آیین‌نامه اجرایی شیوه قیمت‌گذاری بنگاه‌ها مصوب شورای‌عالی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به شرح زیر است:

ماده ۱- در این آیین‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

۱. سهام قابل واگذاری: سهام مشمول واگذاری متعلق به دولت و یا شرکت‌های دولتی مشمول واگذاری

۲. سهام با عرضه تدریجی: سهامی که به دفعات و به تدریج و نه به طور بلوکی از طریق بورس اوراق بهادار و یا بازارهای خارج از بورس عرضه می‌شود.

۵. سهام دارای بازار فعال: سهامی که در بورس اوراق بهادار براساس قیمت‌های قابل اتکا و به شکل مستمر و متعارف داد و ستد می‌شود.

نحوه قیمت‌گذاری سهام شرکت‌های مشمول واگذاری بلوکی

همچنین دولت تصویب کرد تا حداقل قیمت پایه سهام شرکت‌های دارای بازار فعال که قرار است به صورت بلوکی و مزایده از طریق بورس عرضه شوند، حداقل قیمت پایه معادل قیمت پایانی تبلوی بورس در روز قیل ار عرضه یا تاریخ انتشار آگهی مزایده، هرکدام که بالاتر باشند، تعیین شود.

هیأت‌مدیره بانک‌ها حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۵ درصد به نرخ پایانی می‌افزایند که این نرخ، قیمت پایانی سهام مورد عرضه بلوکی یا مزایده‌ای خواهد بود.

منبع خبر : ایران اکونا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!