بورس و بازارهای مالی

مهاجرت فعالان استخراج بیت کوین به کشور اتیوپی

به گزارش کشور اتیوپی واقع در شرق آفریقا به عنوان رقیبی اصلی برای تگزاس، ظاهر شده. تگزاس پس از ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین، از حدود دو سال پیش به یک مرکز استخراج بزرگ تبدیل شده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ماینرهای بیت کوین تحت تاثیر قراردادهای انرژی سودآور با شرکت‌های برق محلی، از چین و سایر کشورها به اتیوپی می‌آیند.

تصمیم اتیوپی برای قانونی کردن استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۲، در حالی که همچنان معامله این ارزها را ممنوع اعلام کرده، برای ماینرها که به دنبال جایگزین‌های مقرون‌به‌صرفه هستند، جذابیت پیدا کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز،ایتان ورا، مدیرعامل شرکت خدمات ماینینگ لوکسور تکنولوژی، پیش‌بینی می‌کند که اتیوپی به یکی از مقاصد برتر جهان برای استخراج بیت کوین تبدیل شود. نو شو، بنیان‌گذار انجمن دیجیتال ماینینگ، نیز بر جذابیت سیاست‌های دولتی دوستانه و انرژی ارزان‌تر تأکید می‌کند که موجی از ماینرها چینی را به سوی خود جذب کرده است.

عرضه برق اتیوپی که عمدتاً بر اساس انرژی هیدروالکتریک و دیگر منابع تجدیدپذیر استوار است، می‌تواند رقیبی برای تگزاس در حوزه استخراج بیت کوین باشد.

پروژه‌های مربوط به سد اخیر این کشور، از جمله GERD، خروجی انرژی را به شدت افزایش داده‌اند. این فراوانی انرژی پاک به همراه هزینه‌های کمتر، راه‌حلی پایدار و مقرون‌به‌صرفه را به ماینرها به ویژه در شرایط اقتصادی ناپایدار، ارائه کرده است.

ویتالی بورشنکو، یک کارشناس دیگر صنعت استخراج بیت کوین، بر مزیت آب و هوای اتیوپی تأکید می‌کند. دمای ایده‌آل برای ماینرها ۵ تا ۲۵ درجه سلسیوس است، که دقیقاً در محدوده متوسط اتیوپی قرار دارد.

با وجود ورود ماینرها، نبود قطعیت در مورد سیاست‌های دولتی آینده همچنان نگران‌کننده است. سرکوب گذشته چین در مورد صنعت استخراج بیت کوین، به عنوان داستانی هشداردهنده، امکان تغییرات نظارتی را برجسته می‌کند.

در حالی که اتیوپی به دنبال سرمایه‌گذاری خارجی و درآمدهای اضافی است، تقریباً نیمی از جمعیت آن به برق دسترسی ندارند. این تفاوت ممکن است منجر به تغییرات سیاستی شود، مشابه با آنچه در قزاقستان و دیگر کشورهایی رخ داد که در ابتدا از استخراج بیت کوین استقبال کردند اما بعداً محدودیت‌هایی را در نظر گرفتند.

نمو سنرت، مدیرعامل شرکت QRB Labs، به چالش‌های موجود در محیطی که به شدت تنظیم شده است، اذعان دارد. به گفته او، رسیدن به این نقطه، فرآیندی طولانی بوده که به مذاکرات گسترده با دولت نیاز داشته است.

ظهور اتیوپی به عنوان یک مرکز استخراج بیت کوین، هم فرصت‌ها و هم چالش‌هایی را ارائه می‌دهد. در حالی که هزینه‌های کم انرژی و سیاست‌های مطلوب دولت، ماینرها را جذب می‌کند، پایداری بلندمدت به مدیریت مسئولانه انرژی و چارچوب‌های نظارتی شفاف بستگی دارد.

۲۲۰

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!