اقتصاد ایران

نرخ تورم سالانه در اسفند به ۴۰.۷ درصد رسید

‌به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی، در اسفند ماه ١۴٠٢ شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ٢٣٠، ٢ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٢.٣ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴٠.٧ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در اسفند ماه ١۴٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٣٢، ٣ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٢.٣ درصد بیشتر از اسفند ماه ١۴٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه اسفند ماه ١۴٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٣، ۵ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در اسفند ماه ١۴٠٢ تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢، ٠ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.۶ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٢ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در اسفند ماه ١۴٠٢ نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴٠، ٧ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١، ٨ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در اسفند ماه ١۴٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در اسفند ماه ١۴٠٢ برابر ۴٠، ٧ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣۶.٨ درصد برای دهک اول، تا ۴٢.٢ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۵.۴ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۵.٢ واحد درصد) ٠.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!