اقتصاد ایران

نگاه مسئولانه دولت سیزدهم به نیاز متقاضیان مسکن

به گزارش خبرگزاری سرمایه ایرانی و به نقل از وزارت راه و شهرسازی، هادی عباسی‌اصل در نشست خبری با موضوع ارائه گزارشی از عملکرد بخش مسکن در دولت سیزدهم برگزار شد به تشریح اقدامات انجام شده در این حوزه پرداخت و اظهار کرد: دولت سیزدهم در بخش مسکن، مسئولانه عمل کرد؛ این دولت تلاش کرد تا با نگاه مسئولانه به نیاز متقاضیان مسکن پاسخ بدهد.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن وارد فرایند ساخت شده و بیش از ۵۰۰ هزار واحد تکمیل شده است که تکمیل واحدها در ماه‌های آینده جهش قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: دولت سیزدهم در رابطه با بخش مسکن ۳ فرصت را در نظر گرفت. فرصت نخست، تأمین زمین بود تا قیمت تمام شده کاهش پیدا کند که در این حوزه کارهای مهمی انجام شد و هم‌اکنون شاهد جهش در تأمین زمین در محدوده شهرها، شهرک‌ها و سواحل جنوبی هستیم.

عباسی‌اصل ادامه داد: فرصت دسترسی به تسهیلات فرصت دومی است که در دولت سیزدهم مدنظر قرار گرفت. بیش از ۳۵۰ همت تسهیلات بانکی توسط بانک‌ها به بخش مسکن اختصاص یافت که باید تقویت شود، همچنین فرصت سوم، دسترسی بر ارزش افزوده است که در این بخش تلاش شد تا قیمت تمام‌شده با تأمین زمین توسط دولت کاهش پیدا کند.

وی تخصیص تسهیلات کم‌بهره برای دهک‌های یک تا ۴ را که توان مالی مناسبی ندارند از تمهیدات دولت سیزدهم برشمرد و اظهار کرد: نرخ سود از ۲۳ درصد به ۱۸ درصد کاهش یافت، همچنین در تکمیل مسکن مهر دولت سیزدهم بیش از ۱۳۰ هزار واحد را تکمیل کرد و تحویل داد و ۱۱۰ هزار واحد باقی‌مانده است که بدون پرونده‌های دارای تعارض تا پایان دولت تکمیل خواهد شد. چنانچه مسائل بانکی و پرداخت تسهیلات حل شود می‌توان به تأمین مسکن در کشور پاسخ مناسب داد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزایش ۱۰۰ همتی سرمایه بانک مسکن را از موارد در دست پیگیری عنوان کرد و افزود: با متعهد کردن بانک‌ها به پرداخت تسهیلات در تکمیل واحدها تسریع حاصل می‌شود.

دولت سیزدهم بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تأمین شد

عباسی‌اصل گفت: عرضه زمین در ۸ سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم صفر بوده است. این در حالی است که دولت سیزدهم تلاش کرد تا با تمامی ظرفیت‌ها و امکانات برای تأمین زمین اقدام کند و در طی این دولت بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تأمین شد که در مقایسه با تمام دولت‌های قبلی عددی پیشتاز به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: در شرایطی وزارتخانه را تحویل گرفتیم که برای تأمین مسکن راه‌حلی وجود نداشت. هم اکنون برای مسئله مسکن راه‌حل وجود دارد و راه‌حل آن نیز در داخل است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه پروسه تولید مسکن پروسه زمان‌بری است و تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید در این حوزه مشارکت فعال داشته باشند، عنوان کرد: سیاست‌های افزایش عرضه زمین، پیگیری ارائه تسهیلات بانکی و دیگر سیاست‌های اتخاذ شده در دولت سیزدهم چرخه تولید مسکن را به حرکت واداشت که امیدواریم در دولت بعدی نیز این سیاست‌ها تداوم داشته باشد.

عباسی‌اصل با بیان اینکه در فاصله سال ۱۳۹۲ و طی سه سال بعد از آن افزایش مسکن در کشور رخ نداد، توضیح داد: در دولت نهم و دهم با تولید مسکن و اجرای طرح مسکن مهر بخش عمده‌ای از نیاز مردم به مسکن پاسخ داده شده بود که همین دلیل سبب افزایش نیافتن قیمت طی آن سال‌ها بود. سیاست دو دولت گذشته بر متوقف ساختن ساخت مسکن در کشور بود.

وی بیان کرد: سیاست ما در وزارت راه و شهرسازی برای تولید و عرضه مسکن ۶ میلیون واحد مسکونی بود که به دلیل آنکه تعهدی ایجاد نشود این سیاست را مسکوت گذاشته و ۴ میلیون واحد مسکونی نهضت ملی اطلاع‌رسانی شد، بنابراین با افق تولید و عرضه بیشتر مسکن دولت سیزدهم تلاش کرد تا نیاز متقاضیان به مسکن بی‌پاسخ نماند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در عین حال همکاری بانک‌ها را یکی از دلایل تکمیل و بهره‌برداری از واحدهای مسکونی در حال ساخت و سیاست کلان دولت دانست، گفت: بانک‌های خصوصی باید مسئولیت بیشتری در بخش مسکن متقبل شوند و سازمان امور مالیاتی باید در خصوص بانک‌هایی که در بخش مسکن همکاری مناسبی ندارند، برخورد لازم را انجام دهد.

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!