بورس و بازارهای مالی

همه آنچه باید درباره شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت استانی بدانید – تابناک

به گزارش بورس تابناک، روز سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ نشست خبری مجید عشقی رئیس سازمان بورس پیرامون مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت برگزار شد. در این نشست خبری چه گذشت؟

تعیین تکلیف هیئت مدیره سرمایه‌گذاری‌های استانی در آینده نزدیک

مجید عشقی: به یک مدل نهایی در تیرماه رسیدیم و بعد از آن اصلاحات جزئی بر روی آن انجام شد و گام های اجرایی برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی برداشته شد.
صلاحیت هیئت مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید به تایید سازمان بورس برسد. بنابراین اولین گام ما معرفی افراد از سوی شرکت‌ها به سازمان بورس است. 

مجامع این شرکت‌ها هم به صورت حضوری و هم به صورت الکترونیکی‌ و از طریق سامانه شرکت سپره‌گذاری مرکزی خواهد بود.  رای‌گیری اما کاملا الکترونیکی خواهد بود. 

هر سهامداری که می خواهد در مجمع شرکت کند باید اعلام کند که چگونه می خواهد در این مجمع شرکت کند. ممکن است سهام‌داران اصالتا، وکالتا یا به صورت نمایندگی شرکت کنند. در این مدل سوم سهام‌داران می‌توانند از طریق تعاونی شهرستان خود اقدام کنند.

کسانی که نمی‌آیند در مجامع شرکت کنند رای آن‌ها به شرکت‌های تعاونی شهرستانی می‌رسد و به یک شرط است. شرکت تعاونی شهرستانی می‌تواند رای سهامداران عدالت را داشته باشد که بتواند مشارکت ۲۰ درصد اعضای خود را داشته باشد. این به این دلیل است که ما دیده ایم که مجامع شرکت‌های تعاونی شهرستانی با یک تعداد اندکی مجمع را برگزار می‌کنند و مثلا شرکتی که ۱۰۰ هزار نفر عضو دارد با ۱۰ نفر مجمع را برگزار می‌کند و کنترل شرکت‌های سرمایه گذاری استانی را در دست می‌گیرد!

زمان بندی فراخوان برای کاندیداتوری از فردا چهارشنبه ۸ آذر

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه «زمان بندی فراخوان ها برای کاندیداتوری عضویت در هیئت مدیره فردا منتشر خواهد شد»،

کانون سهام عدالت تشکیل خواهد شد

شرکت های سرمایه گذاری استانی سه سال است که صورت های مالی خود را نداده اند و باید این کار انجام و تایید شود.

کانون سهام عدالت از بین تمام شرکت های سرمایه گذاری استانی انتخاب خواهد شد.

هدف این است که مدیریت پرتفوی سهام عدالت به شرکت های سرمایه گذاری استانی و یا کانون سهام داده می شود و این کار به مرور انجام خواهد شد.

برگزاری مجامع دو استان خراسان شمالی و زنجان به زودی

یکی از بندهای مصوبه این است که ما برای اینکه همزمان درگیر مجمع سی استان نباشیم و بتوانیم نظارت کافی داشته باشیم از دو استان به صورت پایلوت شروع می کنیم و این فرآیند طی می شود و بقیه استان ها هم به مرور اعلام فراخوان می شود و مجامع انجام خواهد شد. دو استان به صورت آزمایشی خراسان شمالی و زنجان که صورت های مالی آن ها آماده است.

برگزار مجامع همه استان ها تا پایان شهریور ۱۴۰۳ 

ولی الله جعفری مدیر نظارت بر ناشران: فعلا شورا در خصوص بازگشایی نماد شرکت‌های استانی تصمیم گیری نکرده است و باید مجامع برگزار شود و این مجامع تا اول شهریور ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

فروش سهام عدالت کی آزاد می شود؟

مجید عشقی: موضوع فروش سهام عدالت هم کلیت بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و هم تک تک نمادها را با چالش رو به رو می کند. بحث فروش زیاد ارتباطی با شرکت های استانی ندارد، چون نمی خواستیم بین فروش های سهامداران مستقیم و غیرمستقیم تفاوت قائل شویم و باید همزمان برای فروش آن ها تصمیم گیری شود. بخشی از دلایل عدم فروش همین وضعیت بازار است.

برای نمادهای استانی سهام عدالت هم قرار بر این شد که همزمان با برگزاری مجامع، به‌صورت تدریجی بازگشایی انجام شود و فروش اتفاق افتد. فعلا برنامه‌ای برای فروش سهام عدالت در دستور کار نیست.

پیشنهادهایی شده که از محل سود سهام عدالت، منابعی را برای بازارگردانی اختصاص دهیم تا سهام تحت تأثیر فروش‌ها قرار نگیرد.

جاماندگان سهام عدالت چه شدند؟

مجید عشقی: بحث تخصیص سهام عدالت به جاماندگان در اختیار سازمان بورس و شورای عالی بورس نیست و سازمان خصوصی سازی و دولت متولی هستند. اما برای سه طبقه از جمله کمیته امداد در حال پیگیری است و اگر این کار انجام شود ۶ میلیون نفر را شامل می شود.

سود سهام عدالت کی واریز می شود؟

مجید عشقی: سود سهام عدالت تا آخر آذرماه واریز خواهد شد.

سود سهام عدالت متوفیان چه شد؟

سود سالیان گذشته  متوفیان  تا پایان سال تقسیم خواهد شد. این سود در حساب‌های جداگانه‌ای نگهداری می‌شود و سود بانکی به آن‌ها تعلق می‌گیرد این رقم بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان است که به وراث خواهد رسید. سود متوفیان امسال به حساب وراث واریز خواهد شد و دیگر رسوب نمی‌شود‌.

  • فیلم کامل نشست مجید عشقی را از اینجا ببیند

منبع خبر : تابناک

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!